Ugyan egy kisebb méretű aszteroidáról van szó, mégis potenciális veszélyként azonosították.
A 2017 YD2 aszteroida, egy lopakodó űrszikla, megdöbbentő közelségbe fog érkezni a Földhöz még péntek este - figyelmeztetnek a NASA szakemberei.
A csillagászok 2017 decemberében felfedezék fel a 2017 YD2 Aten-osztályú földközeli aszteroidát. A szakértők azóta is figyelemmel kísérik az útját, ugyanis a pályája és a Földhöz való lehetséges közelsége miatt potenciális veszélyforrás. Az Aten aszteroidának tulajdonított 2017 YD2 egy elliptikus pályájú aszteroida, mivel félnagytengelye kisebb, mint a Földé, ás útja keresztezi a Föld pályáját. A számítások szerint kevesebb mint 10 méter átmérőjű, így a kisebb NEO típusú aszteroidák közé tartozik.
Az aszteroida keringési jellemzői alapján az objektum 283,7 nap alatt tesz meg egy kört a Nap körül. A Naprendszer középpontjától a 2017 YD2 legközelebbi távolsága 0,578 csillagászati egység (AU), a legtávolabbi pedig 1,112 AU.
A korábbi megközelítések közül néhány a következő: Az aszteroida legközelebbi megközelítése a Földhöz 1907-ben történt, körülbelül 4,48 millió kilométeres távolságban. Az aszteroida 1909-ben közel került a Vénuszhoz, nagyjából 20,4 millió kilométeres távolságba. A nagy sebessége miatt, amelyek 12,76 és 20,24 km/s között mozogtak, azt mutatják, hogy nagyobb éberséggel kell megfigyelni minden jövőbeli találkozást, amely közelebb hozza az aszteroidát.
A 2017 YD2 egyelőre nem jelent veszélyt a Földre, de közelsége és pályája hangsúlyozza a kis NEO-k megfigyelésének szükségességét. Ezek az objektumok kis méretük ellenére azzal a veszéllyel fenyegetnek, hogy a légkörbe lépve regionális méretű becsapódást okozhatnak. Az aszteroidák észlelésére és követésére szolgáló új technológiák és az olyan új programok, mint a NASA Horizons rendszerét, folyamatosan fejlesztik az aszteroidák pályájának egyre pontosabb előrejelzésére. Mindezt annak érdekében, hogy még az olyan kicsi, de potenciálisan veszélyes aszteroidák, mint a 2017 YD2, se kerülhessék el a csillagászok figyelmét.