Tech

15 ételmentő tipp: így védekezz a hackerek ellen

Létrehozva: 2024.12.29.

Ha nem vigyázol, akár mindenedet elveszítheted. Mutatunk 15 egyszerű trükköt, amivel biztonságban tudhatod a készülékeidet.

A kiberbiztonság az egyik legfontosabb, amit a ma emberének meg kell tanulnia: a hackerek ugyanis az online térben folyamatosan lesben állnak, és minden kiskaput kihasználnak, minden trükköt bevetnek, hogy a lehető legtöbb kárt okozzák nekünk – és persze a lehető legtöbb hasznot hajtsák maguknak. Naponta kerülnek fel a világhálóra újabb és újabb vírusok, folyamatosan találkozhatunk újabb és újabb átverésekkel. Sajnos azt is egyre többen tapasztalják meg, milyen az, ha egy óvatlan kattintás után kémprogramok jelennek meg az okostelefonon, netán egy elhibázott döntés miatt bűnözők férnek hozzá a bankszámlán tárolt megtakarításhoz.

Csaló élt vissza az OTP nevével. Csúnyán lebukott /
A hackerek sajnos újabb és újabb módszereket találnak ki, emellett újabb és újabb vírusokat fejlesztenek Fotó: AlyoshinE

15 tipp: így védekezz a hackerek ellen

A Forbes most egy 15 pontos listát osztott meg, melynek segítségével elkerülhetjük, hogy mi is áldozatokká váljunk. Fontos hangsúlyozni: nem csak a privát adataink, levelezésünk, fotóink kerülhetnek veszélybe: a bűnözők ugyanis elsődlegesen a pénzünkre hajtanak.

1. Néhány havonta változtassunk jelszót!

2. A különféle fiókokhoz más és más jelszót használjunk! A hackerek ugyanis ha hozzáférnek egy jelszóhoz, azt automatikusan végigpróbálják a személy összes többi felületén is, a nagy többség ugyanis mindenhová egy jelszót használ.

3. Ahol lehet, aktiváljuk a többlépcsős azonosítást!

4. Más és más célokra használjunk más e-mail-fiókot! A szakértők javaslata szerint ne azzal az e-mail-címmel regisztráljunk a különböző weboldalakra (akár a streaming-platformokra vagy a webáruházakra), amivel a fontosabb levelezéseinket intézzük!

5. Időről időre keressünk rá az e-mail-címünkre az olyan site-okon, mint például a Have I been pwned, hogy kiderüljön, szerepel-e valamilyen nyilvánosságra hozott jelszólistán. Használhatunk a kereső weboldalak helyett olyan biztonsági alkalmazásokat is, mint a Norton Dark Web Monitoring szolgáltatása.

6. Időről időre nézzük át a bankszámlánkról indított kifizetéseket, hátha rábukkanunk olyanra, amit nem mi kezdeményzetünk.

7. Mindig frissítsük okoseszközeink operációs rendszerét, valamint programjainkat is – de kizárólag hivatalos forrásból!

8. Amilyen eszközön csak lehet, alkalmazzuk a Lockdown Mode-ot, mely a készülék elvesztése esetén megakadályozza, hogy az azt megtalálók bizonyos funkciókhoz vagy felületekhez hozzáférhessenek.

9. Szüntessük meg azokat az online fiókokat és töröljük le azokat az alkalmazásokat, amiket nem használunk!

10. Minden alkalmazásnál alaposan nézzük át, milyen engedélyeket adunk, és minden appnak csak olyan engedélyeket biztosítsunk, ami ténylegesen szükséges a működéséhez. Sok alkalmazás ugyanis ha nem is feltétlen ártó szándékkal, de valósággal kémkedik utánunk – erről itt írtunk bővebben.

11. Használjunk valamilyen megbízható vírusirtó programot!

12. Minden fiókunkban, közösségi profilunkon nézzük át a biztonsági beállításokat – például hogy ki láthatja a bejegyzéseinket –, és módosítsunk, ha szükséges!

13. Segítsük szűrőkkel a levelezőprogramunk spamszűrését! Letilthatunk feladókat, de akár bizonyos címszavak megléte esetén is azonnal a Spam mappába irányíthatunk egy levelet.

14. Építsünk ki otthon biztonságos Wi-Fi-hálózatot, melynek egyik legfontosabb összetevője az egyedi, erős jelszó! 

15. A legfontosabb file-jainkat mindig mentsük le vagy a felhőbe, vagy – ha még nagyobb biztonságra törekszünk –, valamilyen offline eszközre, adathordozóra, mondjuk egy külső merevlemezre.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek