A felső légúti fertőzések, az influenza és a megfázás szezonjában gyakori tünet a folytonos köhögés. Legyen az hurutos vagy száraz köhögés, a csillapítása komoly kihívást jelenthet, ezért is gyűjtöttünk össze öt olyan házi praktikát, trükköt, ami hasznos lehet a fullasztó köhögés ellen.
A vírusos, felső légúti megbetegedések ellen nagyon nehéz tenni, hiszen nincs rájuk egyértelmű gyógyszer, ami megoldaná a problémát. A tünetek azonban kínzóak tudnak lenni, különösen, ha a köhögésről beszélünk, ami éjjel és nappal sem ad nyugtot áldozatának. Mielőtt kezelni kezdjük azonban fontos megállapítanunk, hogy hurutos vagy száraz köhögésről van-e szó, hiszen különböző módokon tudjuk csillapítani is. Ha már minden vény nélkül kapható köptetőt, köhögéscsillapítót és szérumot kipróbáltunk köhögés ellen, érdemes az otthoni praktikákkal is megpróbálkozni, hogy elviselhetőbbé váljanak a gyógyulás napjai.
Bár a gyógyszertárak számos gyógyszert és gyógyhatású készítményt kínálnak a köhögés csillapítására, sokszor az igazán működőképesek az otthoni praktikák. Sokan nem is tudják, hogy rengeteg fűszer, amit a főzéshez használunk természetes köptető vagy épp köhögéscsillapító hatású, de nem szabad alábecsülni a méz, a sós víz és a gőzölés erejét sem. Ha ugyanis száraz köhögésről beszélünk, ezek a legjobb otthoni praktikák.
Ezek a módszerek mind jók lehetnek száraz köhögés esetén, amikor csillapítani kell az ingert és az irritációt. Hurutos köhögés esetében azonban más a helyzet, hiszen akkor jobb nem csillapítani az ingert, hogy minél hamarabb felköhögjük a váladékot. Ebben szintén több házi praktika is a segítségünkre van.
4. Gyömbér: Szerencsénkre több boltban is beszerezhető ez a mindenre is jó csodanövény, ami segít feloldani, könnyebben kiköhöghetővé tenni a letapadt váladékot, ráadásul immunerősítő, gyulladáscsökkentő hatásai is vannak. Fogyaszthatjuk magában is, elrágva a nyers gyógynövényt, miután megpucoltuk. Aki nem bírja az erős ízét, annak ajánlott felvagdosnia és szétnyomkodnia a megpucolt gyömbért, majd felraknia főni egy kicsi vízbe. Az így kapott levet ha leszűrjük, majd megvárjuk még kihűl nyugodtan fogyaszthatjuk, akár mézzel, citrommal is ízesítve, mint egy teát.
5. Fokhagyma: A fokhagyma ereje már sokak előtt nem titok, azt azonban sokan nem tudják, hogy természetes köptető. A legegyszerűbb, ha nyersen elrágunk egy-egy gerezd fokhagymát, naponta akár több alkalommal, vagy az összezúzott fokhagymát mézbe keverjük és úgy esszük meg. Ha fel akarjuk turbózni ezt a keveréket, akkor tehetünk bele kurkumát is, ami a száraz köhögés elleni csodaszer.
+1. Kakukkfű: A kurkuma mellett a kakukkfű is egy olyan gyógynövény, ami szinte minden háziasszony konyhájában megtalálható. Azt azonban sokan nem tudják, hogy a kakukkfű enyhíti a köhögést és nyugtató hatással bír a légzőrendszerre. Az egyik legegyszerűbb módja a kakukkfű felhasználásának a tea elkészítése. Adjunk hozzá egy teáskanálnyi szárított kakukkfüvet egy csésze forró vízhez, majd hagyjuk állni néhány percig. Ezt a teát naponta többször is fogyaszthatjuk a köhögés enyhítése érdekében.
Fontos azonban leszögezni, hogy ha a fullasztó köhögés csillapítása házilag nem sikerül és a köhögésünk nem szűnik hetek múltán sem, mindenképpen forduljunk orvoshoz, ugyanis lehet, hogy már rég nem vírussal van dolgunk és orvosi segítségre lehet szükségünk.