Sok szülő nem csinál problémát abból, ha gyermeke megkóstol valamit a boltban, hiszen a kasszánál a megcsócsált kiflit is ki lehet fizetni. De vajon szabad vagy egyenesen tilos a ki nem fizetett ételt elfogyasztani?
A gyerekes családoknak egy átlagos bevásárlás is igazi tortúra, a karácsonyi bevásárlás pedig maga a rémálom, ha nincs, aki vigyázzon a lurkókra. Nehéz a szülők helyzete, mert a hosszadalmas bevásárlás alatt a gyerekek bizony nem mindig türelmesek, és ha a szülők el akarják kerülni a nagyjeleneteket, bizony működő praktikákhoz kell nyúlniuk. Ilyen fortély többek között az, hogy a gyerek kibonthatja a még ki nem fizetett terméket, illetve eszegetheti, amíg apa és anya összeszedi a szükséges alapanyagokat. Olyan nagy bűn ez? Nos, olvasóinknak is megvan a véleménye erről az igen kényes kérdésről.
Te mit gondolsz? Megeheti a gyerek a még ki nem fizetett enni- vagy innivalót a boltban? Ennek az egyszerű kérdésnek a hatására igazi kommentháború robbant ki a Bors Facebook oldalán. Sokan úgy vélik, a ki nem fizetett termék elfogyasztása lopás. Nos, mindenkit megnyugtatunk. Ha véletlenül rosszul leszel és beleiszol vagy beleeszel valamibe, nem fognak elvinni a rendőrök, ha távozáskor fel tudod mutatni a blokkot, amin szerepel az általad elfogyasztott termék. De mi a helyzet akkor, amikor a szülők csak azért adják lurkóik kezébe a csokit vagy a kiflit, hogy addig is nyugtuk legyen? Nos, erről bizony megoszlanak a vélemények. Van, akik szerint a gyerek az első, de sokan úgy vélik, rossz példát mutat az a szülő, aki hagyja, hogy fizetés előtt majszolhasson a gyerek. Íme olvasóink válaszai!
- Hivatalosan szerintem nem, de magyarázza meg az ember egy 3 évesnek. Mi, ha nagyon nincs más lehetőség, kibontjuk és a pénztárnál feltesszük a csomagolást, hogy be tudják ütni.
Én próbálom arra tanítani, hogy csak fizetés után kapja meg. De ha látom, hogy valaki odaadja a gyerekének az se nagyon érdekel. Nem az én dolgom! Egyszerűbb lenne az élet, ha mindenki a maga dolgaival foglalkozna.
- Nem. Legalábbis esetemben nem. Az, hogy más hogyan cselekszik, az meg nem érdekel. Lehet, hogy megvan rá az oka.
Nem. Tanulja meg. Halálosan éhesen meg el sem vinném otthonról. Ugyanígy gondolom a cukorbetegekről, idősekről stb. Ha tudja mivel küzd, készüljön úgy. Egy cukrosnál legyen víz, szőlőcukor, keksz meg minden ami kell. Sok üres papír, zacskó van a polcokon. Megeszik és visszadobják. Persze tisztelet a kivételnek de én utálom ha falja a gyerek a csokit a kocsin ülve mert nem bír viselkedni másképp. Nem hiszem, hogy nem lehet velük megértetni. A másik a becsület, amikor a vajaskifli már lent van de nem szólunk. Nem ehet bent, kész.
- Az enyémek nem szokták megkapni amíg nincs kifizetve, és ez kis koruk óta így van, és akkor is így volt, amikor én kicsi voltam. De soha nem szóltam meg azt, aki ezt máshogy gondolja. Ezt inkább a bolti dolgozók kompetenciája megítélni, hogy mennyire zavarja, nem zavarja őket a szituáció.”
Elvileg persze, hogy határozottan nem, hiszen amíg nincs kifizetve, addig az a bolt tulajdona. Viszont nagymamaként én is jártam már úgy nem egyszer, hogy kérte az amúgy is nyűgös kicsi a kiflit vagy a csokis rudat és hagytam, hogy megegye mielőtt kifizettem.
- Én zsebkendővel jártam úgy, hogy bizony muszáj volt kibontani, mert hát elcsöppent volna az orrom. Amúgy meg, normál esetben természetesen a kassza után bontom ki, miután ki van fizetve.”
Amíg kicsi igen, nem csinálok belőle problémát, úgy sem érti meg. De ahogy nagyobb lesz és felfogja mit szabad és mit nem, úgy már arra nevelem, hogy nem szabad, mások sem esznek isznak a boltban. Ennyire egyszerű ez.
- Addig nem a miénk, amíg ki nincs fizetve. Nem viszem a gyereket éhesen vásárolni és nem is abban a 20 percben lesz éhes, amíg ki nem fizettük. A víz kibontás számomra teljesen más! Csak abban az esetben történik, ha csuklik, vagy elkapja a száraz köhögés. A pár korty víz és megetetem a gyereket a boltban szerintem nem egyenlő.
„Igen, a helyi boltban, ahol ismernek. Odaviszem a papírját vagy szólok a kasszánál fizetéskor.”
- Az én kicsi fiam 4 éves autista, ő nem érti meg, hogy csak fizetés után lehet megenni. Én oda szoktam adni neki, ha nem szeretnék kitörést. A kasszánál a papírt húzom le.
„Én azt szoktam engedtem, hogy fogja. Miután megmutatta a pénztárosnak, csak utána bonthatja ki. Szerintem ez is a nevelés része.”
- Nem. Kibírja addig, amíg kifizetik a terméket. Elfuserált felnőtt lesz minden olyan elkényeztetett gyerekből, akinek a szülője ilyen példát mutat.”
„Kislányom mindig kiflit kér. Tudja a felét letörheti,a másik felét oda kell vinni a kasszához,hogy lássák vettünk. Semmi mást nem bonthatnak fel! Ezzel ő is tisztában van.”
- Nem. De ez egy gyereket sem tart vissza!