Az illegális migráció és az ezzel járó következmények a schengeni övezet megbénulásával és szétszakadásával fenyegetnek.
Az idei utolsó uniós csúcs zárásaként Orbán Viktor miniszterelnök, Ursula von der Leyen és António Costa sajtótájékoztatót tartott.
Orbán Viktor megköszönte az együttműködést az Európai Bizottsággal és Ursula von der Leyennel. A miniszterelnök azt mondta, soha nem látott biztonsági kihívások voltak az elmúlt fél évben: háború van Ukrajnában, Közel-keleten, Afrikában és az eszkaláció veszélye pedig állandó. Az illegális migráció és az ezzel járó következmények a schengeni övezet megbénulásával és szétszakadásával fenyegetnek. A gazdasági számok azt mutatják, hogy az Európai Unió veszít a globális versenyképességéből, és a legfőbb gazdasági versenytársainktól egyre inkább hátra maradunk.
Mindeközben a többi globális szereplőnek vannak ambiciózus tervei. Nagy stratégiái vannak. Van, aki nagy akar maradni, van, aki pedig megint naggyá akar válni. Ezért mi úgy döntöttünk, hogy egy politikai elnökséget fogunk működtetni. Tudják, két lehetőség van, vagy egy bürokratikus elnökséget működtet, vagy egy politikai. Hogyha bürokratikus működtet, akkor alapvetően a szokásos ügyek előrevitelét tartod fontosnak. Ha úgy látod, hogy politikai döntések is kellenek, akkor pedig politikai típusú elnökséget csinálsz
- fogalmazott a magyar kormányfő.
Nekem szerencsém volt, mert nekem nem ez volt az első elnökségem. Onnan tudom a dolgok csínját-bínját, meg a két lehetőséget, hogy egyszer már tizenegynéhány évvel ezelőtt vezettem egy elnökséget. Ezért most a második sokkal könnyebb volt, és mertem vállalkozni arra, hogy politikai természetű elnökség legyen. Rengeteg munkát tettünk bele ebbe a félévbe. A teljes magyar államapparátus legjava dolgozott azon, hogy az ügyek előre menjenek
– mondta Orbán Viktor. Az orosz–ukrán háború kapcsán megjegyezte, az a legfontosabb politikai kérdés, ugyanakkor ott lényegében nem volt mozgástere, mert az Európai Unión belül nincs konszenzus.
Ha pedig nincs konszenzus, akkor nem lehet föllépni az Európai Tanács nevében. Tehát minden, amit a háború ügyében tenni lehetett, azt nem az elnökség keretében, hanem attól függetlenül kellett tenni
– fogalmazott a kormányfő.
Önök is ismerik, sok mindent tettünk, most is van az asztalon egy karácsonyi tűzszüneti javaslat, amit nem elnökségi keretben tettünk az asztalra
– idézte fel a karácsonyi tűzszünetre vonatkozó javaslatát Orbán Viktor.
A miniszterelnök ezután kitért a versenyképességre. Úgy vélte, a budapesti nyilatkozat történelmi figyelmet érdemel, tekintettel arra, hogy egy egyszerűsítési forradalomra szólít föl, megfizethető energiát irányoz elő, kis és középvállalkozások támogatását irányoz elő, ehhez a feladatokhoz pedig határidőket rendel, és a tervek szerint az Európai Tanács előrehaladást kellene, hogy felügyelje.
Ha versenyképessé akarunk válni, akkor változásokat kell végrehajtani
– hívta fel a figyelmet.
Az Európai Tanács elnöke elmondta, hogy az Európai Unió készen áll arra, hogy fokozza az Oroszországra gyakorolt nyomást, többek között további szankciók elfogadásával.
Az Európai Tanács minden országot sürget, hogy haladéktalanul szüntessen be minden, közvetlen vagy közvetett segítségét Oroszország számára
– mondta António Costa. Hozzátette, az Európai Unió továbbra is elkötelezett amellett, hogy a nemzetközi partnerekkel egyeztetve támogassa Ukrajna helyreállítását és újjáépítését.
Ursula von der Leyen kiemelte, 2025 sorsdöntő év lesz az orosz–ukrán háború kapcsán. A bizottsági elnök szerint az EU-nak is kitartónak kell lennie, és biztosítania kell, hogy Ukrajna győzzön és erős pozícióba kerüljön. Hozzátette, hogy Ukrajna energiarendszerét meg kell védeni. A közel-keleti helyzet kapcsán azt mondta, reménykednek egy új, békés rendszerben Aszad uralkodása után.
Európa mindent megtesz annak érdekében, hogy Szíriának mindenben segítség a régi útra térni
– fogalmazott Ursula von der Leyen.
A bizottsági elnök azt is kiemelte, hogy igen eredményes volt a magyar uniós elnökség.