A tudósok is csak nemrég értesültek erről.
Egy 1 milliárd tonnás jéghegy – amelyről úgy vélik, hogy kétszer akkora, mint London – leszakadt, és most ismét mozgásban van.
A kolosszális jégtömb - amelyet a tudósok A23a néven ismernek - eredetileg 1986-ban szakadt le az Antarktisz partjairól, és a következő 30 évet mérete miatt a Weddell-tenger fenekébe ékelődve töltötte. Az A23a-t azonban később, 2020-ban észak felé sodródva észlelték, miután megmozdult a tengerfenékről.
A mega jéghegy idén év elején ismét megakadt, miután tavasszal egy örvénybe szorult. Az örvényt „Taylor-oszlopnak” nevezik, és akkor keletkezik, amikor a forgó víz egy tárgyat csapdába ejt, ami azt jelentette, hogy az 1 milliárd tonnás jégdarab több hónapig céltalanul forgott a fagyos tengerben.
Úgy tűnik azonban, hogy az A23a mostanra ismét kiszabadult, és ismét a Déli-óceánon sodródik. A British Antarctic Survey (BAS) által pénteken megerősített hírről Dr. Andrew Meijers oceanográfus így nyilatkozott:
Izgalmas látni, hogy a jégtömb ismét mozgásban van a megrekedt időszakok után. Kíváncsian várjuk, hogy ugyanazt az útvonalat választja-e, mint a többi nagy jéghegy, amelyek az Antarktiszról leváltak.
A szakértők jelenleg arra számítanak, hogy a jéghegy végül az Atlanti-óceánba sodródik, azonban annak nem áll fenn a veszélye, hogy az A23a egyhamar nekicsapódna valamelyik elhaladó hajónak vagy a közeli szigeteknek, mivel a melegebb vizek hatására a jég elolvad. Az A23a jéghegy jelenleg azért érdekli a tudósokat és a kutatókat, mert képes befolyásolni a környező helyek ökoszisztémáját - számol be róla a Ladbible.