Hackerek

7 árulkodó jel: ha ezt tapasztalod, a te telefonod is vírusos

Létrehozva: 2024.12.30.

Nem árt komolyan venni a jeleket! Könnyen lehet, hogy már a te telefonodat is megfertőzték a hackerek! Eláruljuk, honnan tudhatod, hogy van-e vírus a mobilodon!

Napról napra egyre több olyan esetről hallani, hogy a hackerek telefonokat fertőznek meg, levelezéseket törnek fel, bankszámlákhoz férnek hozzá. Sajnos az esetek többségében minderre már csak akkor jövünk rá, ha megtörtént a baj, így most összegyűjtöttük azokat az árulkodó jeleket, amik arra utalnak, hogy a telefonunk, vagy más okoseszközünk vírusos lett.

mobiltelefon, okostelefon, mobil, mobilfüggő, Shutterstock
Vírus a telefonon? Sajnos több, mint egyszerű kellemetlenség: akár minden pénzünk is odaveszhet  Fotó: mimagephotography / Shutterstock

7 jel, hogy vírusos a telefonod

Az egyik legnagyobb biztonságtechnikai szoftverekkel foglalkozó cég, a McAfee állította össze, milyen árulkodó jelekre kell odafigyelnünk.

1. Véletlenszerűen feltűnő hirdetések vagy új alkalmazások feltűnése a telefonon

Noha a neten egyre több felugró hirdetésablakba botlani bele eleve, ha ezek száma rövid időn belül megsokszorozódik, akkor sejthető, hogy baj van. Ugyancsak érdemes időnként átnézni okoseszközeink alkalmazáslistáját, és ha olyat látunk, amiről nem tudjuk, mi az, illetve nem rémlik, hogy mi telepítettük volna, töröljük!

2. Forróbbnak tűnik a kelleténél a telefon

A különböző adathalász programok a háttérben extrán megdolgoztatják a telefont, ezért az jobban felhevül, mint a megszokott használat esetén.

3. Gyorsabban merül a telefon, mint kellene

Ugyancsak a háttérben futó kártékony alkalmazásokra vezethető vissza, ha azt érezzük, hogy szinte pillanatok alatt lemerül a készülékünk, pedig alig használjuk. Meg kell jegyezni, hogy az akkumulátorok teljesítménye az élettartamuk növekedésével folyamatosan csökken, azonban ha hirtelen változás áll be, az mindenképp vírusra utal.

4. A telefon a megszokottnál érezhetően lassabban reagál

Az előző két ponttal összefüggésben itt is a háttérben futó és "szorgosan dolgozó" adathalász- vagy kémprogramok okozhatják, hogy úgy érezzük, mintha párhuzamosan 10-12 app futna, pedig egyet szeretnénk csak megnyitni.

5. Feltűnő kiugrások az adatforgalomban

Ugyancsak aggasztó jel és vírusra utal, ha a telefonunk adatforgalmában jelentős és magyarázat nélküli kiugrás tapasztalható, pláne ha olyan időpontban, amikor nem is használtuk a mobilunkat. Igen, egy frissen telepített Netflix látványosan megdobja az adatforgalmunkat, ha addig nem különösebben néztünk online tartalmakat a telefonunkon, de ha semmi ilyesmi, a korábbitól eltérő app vagy használati szokás nem magyarázza az adatforgalom növekedését, ott bizony baj van!

6. Üzenetek ismerősöknek

Ha az ismerőseink, telefonkönyvünkben jelző személyek azt jelzik felénk, hogy olyan üzenetet kaptak, aminek kiküldéséről mi nem tudunk, akkor azt bizony szinte biztosan valamilyen vírus küldte ki.

7. Ismeretlen tranzakciók, levonások a számlánkról

Nem csak a telefonunkat érdemes szemmel tartani, de a bankszámlánkat is. Ha ugyanis olyan kifizetésekbe futunk bele a kivonatunkon, amiket garantáltan nem mi indítottunk, akkor lehetséges, hogy valamelyik program csapolja meg a kártyánkat mondjuk a Google Play-en vagy más alkalmazáson keresztül.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek