A bombariadó felforgatta a hétköznapokat és a gyermekek lelkivilágát is megérintette. Vannak, akik viszonylag könnyen túltették magukat a történteken, de sokan szorongásról, sőt pánikrohamról számoltak be. Ahogy egy szülő fogalmazott: "A legaljasabb dolog gyerekeket fenyegetni!"
292 intézményben, 273 budapesti és 19 vidéki iskolában volt egyszerre bombariadó január 23-án, csütörtök reggel, miután egy ismeretlen személy a kora reggeli órákban egy fenyegető levelet küldött. A helyzet komoly problémát okozott a szülőknek és a gyerekeknek egyaránt, nyilvánvaló, hogy aki a fenyegetést küldte, az megzavarta a közrendet, közveszéllyel fenyegetett. A szülők jobban megijedtek, mint a gyerekek, de azért a diákok sem mind viselték jól a váratlan fenyegetést.
A bombariadó-sorozat, amelyhez hasonlóra még hazánkban nem volt példa, alaposan felforgatta a napot. A szülők és a gyermekek szempontja természetesen ilyenkor más. A szülők többnyire otthon vagy a munkahelyükön olvasták a híreket, ami – még ha a gyerekük iskolája nem is volt érintett – felzaklatta őket. Amint az egyik szülő később fogalmazott: "A legaljasabb dolog a gyerekeinket fenyegetni". A diákokban a bombariadó először ambivalens érzéseket keltett, hiszen sokan természetesen örültek annak, hogy elmaradt a számonkérés, felelés, matek témazáró, de voltak, akiket szintén megrémített a helyzet, főleg miután kiderült, hogy nem egy diákcsínyről, egy iskoláról van szó, hanem rengeteg intézményt érintő fenyegetésről. Nem vitás, ez a helyzet komoly hatással volt a diákokra nézve is. Több szülő arról számolt be lapunknak, hogy még az esti lefekvéskor is azt kérdezgette a gyermeke, miért történt ez és biztosan mehet-e pénteken iskolába.
A közösségi médiában megtalálhatók olyan tanulók hozzászólásai, akiket nem félemlített meg a vészhelyzet, de sajnos az ellenkezőjére is van példa.
Nálunk is volt bombariadó, és nekem fel is kellett hívnom a szüleimet, hogy vigyenek haza, mert nagyon féltem
– írta egy 13 éves fiú, aki hozzátette, hogy éppen a szünetben fociztak, amikor bejelentették a bombariadót.
„Nálunk is volt, de nem kívánom senkinek. De legalább holnap nincs suli!” – mesélte Áron, akinek az iskolájában péntekre még tanítási szünetet rendelt el az igazgató.
Nálunk nem volt riadó, de ahogy meghallottuk ezeket a fenyegetéseket, szinte azonnal mondták a tanárok, hogy haladéktalanul menjünk haza!
– árulta el egy lány.
„Nekem a bombariadó miatt pánikrohamom is volt!” – írta egy tinédzser lány.
Nálunk nem volt riadó, és bár én nem féltem, de a hírek hallatán az anyukám azonnal értem jött
– mesélte egy 15 éves lány. Egy fiatal fiú pedig inkább másokra gondolt a kiszolgáltatott helyzetben.
„Az én osztálytársaim sírva hívták a szüleiket, hogy vigyék őket haza. Nagyon sajnáltam őket!” – mondta egy futballrajongó fiú, aki nem félt, mert bízott abban, hogy a felnőttek megoldják a veszélyhelyzetet.
Tanárokat, szülőket és a gyermekeket egyaránt megviselt az országos bombariadó. Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója köszönetet is mondott az oktatási intézmények dolgozóinak helytállásukért, és azoknak a polgárőröknek és rendőröknek is, akik egész nap azon dolgoztak, hogy mindenütt meggyőződjenek róla: a fenyegetés alaptalan volt:
Ha a gyermek frusztrált a történtek miatt, aggódik, esetleg fél, akkor fontos, hogy a szülők, a körülötte lévő felnőttek, a pedagógusok megbeszéljék vele a történteket és biztosítsák arról, hogy biztonságban van. Ugyanis a gyerekek szempontjából a téma elbagatellizálása nem vezet eredményre, inkább csak növeli a bizonytalanságukat. A gyermek életkorának megfelelően érdemes beszélni velük a történtekről és megnyugtatni őket.
Nézd meg a bombariadóról készült videót: