Érdekes eredmények születtek egy kutatásból. Mi a kapcsolat az alvás és a demencia közt?
A demencia leggyakoribb jelei közé tartozik, hogy a beteg képtelen új feladatokat megtanulni, nehezen tud koncentrálni, nehezen tud részt venni beszélgetésekben, összetéveszt tárgyakat és szokatlanul érzelmes vagy félénk lesz. A tudósok nemrégiben egy bizonyos alvászavarral hozták összefüggésbe a betegséget.
A probléma az, hogy az egyedülálló alvászavart rendkívül nehéz diagnosztizálni. Az egészségügyi szakemberek könnyen összetéveszthetik egy másik betegséggel, vagy az érintettek talán nem is tudnak róla, hogy egyáltalán szenvednek az adott betegségben, elvégre alszanak, amikor ez a folyamat történik. A kutatásból kiderül, hogy azoknál az embereknél, akik alvás közben abnormális mozgásokat végeznek, például beszélnek, kiabálnak, nevetnek, káromkodnak, mozognak és csapkodnak, REM alvási viselkedészavarban (RBD) szenvedhetnek. Az RBD legnyilvánvalóbb jele az álmok eljátszása, ami azt jelenti, hogy az illető amit álmod, az fizikai formát is ölt.
A betegség több mint egymillió embert érint az Egyesült Államokban és mintegy 80 millió embert világszerte. A Mount Sinai tudósai szerint szinte minden esetben a Parkinson-kór vagy a demencia korai jeleire utal a betegség - írja a Unilad.
A kutatók azért állították fel a kapcsolatot a két betegség között, mert az RBD-ben szenvedőknél fokozott gyulladás alakul ki az agyban, ahol a dopamin termelődik. A Parkinson-kóros és demenciában szenvedő betegeknél a vegyi anyag ellátottsága is csökken, mivel az azt termelő idegsejtek elpusztulnak.