Pecarovat

Pénzt és időt spórolunk a digitális fogási naplóval: február 1-től indul

K. D.

Létrehozva: 2025.01.17. 17:15

Több mint egymillió horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal a február 1-jétől induló elektronikus fogási naplóval foglalkozunk.

Újabb kedvező változás jön a horgászok számára. Február 1-től ugyanis kiválthatóvá válik a HORGÁSZ applikációban vezethető elektronikus fogási napló (e-napló), ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy aki ezt az opciót választja, annak már elég kizárólag digitális formában rögzíteni a fogásait. Természetesen ez a módozat nem kötelező, így a pecás továbbra is maga dönti el, hogy a fogási naplók közül a hagyományos papíralapút vagy az elektronikusat választja.

derer istvan-01-BS
Dérer István úgy számol, körülbelül 100-200 ezerpecás választja a digitális fogási naplót Fotó: Bors

Hogy működik?

– Ez egy régen várt és sokak által kért fejlesztésünk – fogalmazott a Borsnak Dérer István, a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) elnökhelyettese, az Országos Horgászszervezeti Központ (OHSZK) főigazgatója, aki arról is szót ejtett, hogyan lehet majd igényelni az elektronikus fogási naplót. 

A HORGÁSZ applikáció­ban lehet majd elfogadni a feltételeket, hogy az e-naplót választja a pecás. 

Ezt látja az értékesítési pont munkatársa is, és ekkor a már minden esetben elektronikus állami horgászjegy mellé az e-napló kerül kiadásra. Aki esetleg nem boldogul még az applikációval, annak természetesen szívesen segítenek az értékesítési pontok munkatársai.

Egyszerűbb a leadás

A főigazgató arról is szót ejtett, hogy az újításnak köszönhetően egyszerűsödnek a leadás feltételei is, ugyanis az e-naplóval rendelkezőknek jövőre már nem kell személyesen bemenni az eddig megszokott helyre (horgászszervezethez, horgászboltba), hogy leadják a fogási naplót, hiszen a rendszer a horgászév végén, január 31-én automatikusan összesíti és beküldi az év során rögzített fogásainkat, melyek a HORINFO szakrendszerben a horgász személyi profiljában kerülnek megőrzésre, ott továbbra is megtekinthetők maradnak.

A HORGÁSZ applikációban kell majd elfogadni a feltételeket, aki e-naplót szeretne Fotó: Bors

Ezzel nemcsak időt, hanem pénzt is spórolhatunk, hiszen így nem kell attól tartanunk, hogy lekéssük a február 28-i leadási határidőt, és ezzel együtt adott esetben a 6000 forintos pótdíj (emelt áras állami horgászjegy) sem kerül felszámolásra. Ezenkívül maga az e-napló díjmentes lesz, így nem kell kifizetni a papíralapú naplóért felszámolt 600 forintot sem

 – tette hozzá Dérer István, aki kiemelte: online is ugyanúgy kell majd rögzíteni a fogásokat, ahogy azt már megszoktuk a hagyományos napló esetében, de a jövőben az e-napló alkalmazás lépésről lépésre egyre több segítséget is fog adni a helyes naplóvezetéshez. 

A hagyományos papíralapú fogási napló is megmarad, a horgász dönti el, hogy melyiket választja Fotó: Bors

– Fontos még hangsúlyozni, hogy a horgász döntése után év közben már nincs lehetőség cserére, vagyis aki a papíralapút választja, az később nem térhet át digitálisra, így aki már az idén online szeretné vezetni a fogásait, annak érdemes kivárnia a február 1-jét. A tavalyi évi állami horgászjegy és fogási napló egyaránt január 31-ig érvényes, vagyis addig is tud hódolni a szenvedélyének a pecás. Érdemes megjegyezni, hogy a 2024. évi fogási naplók leadási határideje pedig február 28.

További fejlesztések

Az OHSZK főigazgatója azt is elárulta, hogy az e-napló esetében nem kell attól tartani, ha a vízparton esetleg nincs internet vagy térerő, ugyanis az applikáció ezen esetben is visszavonhatatlanul tárolja a megkezdett horgászat jelölését és a rögzített fogást is, majd automatikusan továbbítja az adatokat a HORINFO szakrendszerbe, ha a horgász olyan helyre ér, ahol már van térerő.

Close,Up,Of,A,Young,Caucasian,Boy,Holding,A,Fishing
A tervek szerint 2026-ban már be sem kell mennünk a horgászboltba, hogy kiváltsuk az engedélyt Fotó: Trartveler

– Arra kell csak vigyázni, hogy ne merüljön le a telefonunk, de ez sok-sok más telefonos alkalmazásra, azonosításra is igaz – mondta Dérer István, aki további újdonságokról is szót ejtett. 

2026-ra az a célunk, hogy az arra vállalkozó egyesületek teljes tagdíj fizetését, a tagság létesítését vagy megújítását is felvigyük a szakrendszerbe, párhuzamosan a HORGÁSZ applikációba, így jövő évtől akár már mindent otthonról intézhetünk, s a lehetőségeket megismerve, azokból válogatva kényelmesen kiválthatjuk a 2026. évi engedélyünket vagy engedélyeinket.

 Az, aki e-naplót vált, már az idén eljuthat oda, hogy a digitális állampolgárság vállalása esetén akár egyetlen fizikai okmány nélkül horgászhat a vízpartokon, mivel az applikációkból letöltött okmányokat az ellenőrök minden esetben kötelesek elfogadni.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek