Vírus

Müller Cecília tisztázta, megkaphatjuk-e a HMPV vírust és az influenzát egyszerre

E. ZS.

Létrehozva: 2025.01.17. 15:45

Módosítva: 2025.01.17. 15:51

Tombolnak a vírusok, hétről hétre nő a légúti tünetek miatt orvoshoz fordulók száma. Kiderítettük, leteríthet-e egyszerre a HMPV vírus és az influenza.

– Bár elméletileg nem kizárt, hogy egyidejűleg több fertőzés előforduljon a szervezetünkben, ez a gyakorlatban mégis rendkívül ritka – reagált Müller Cecília a Bors azon kérdésére, hogy megbetegíthet e valakit egyszerre az influenza és a lassan tömeges riadalmat kiváltó új kínai kórokozó, a HMPV vírus. A tisztifőorvos lapunknak beszélt arról, hogy utóbbit a 2022/2023-as szezon óta szűrik, és csupán négy esetet regisztráltak azóta. Az influenza viszont felszálló ágban van... 

HMPV vírus
HMPV vírus vagy influenza? Tünet alapján nem lehet megmondani  (Képünk illusztráció) Fotó: Shutterstock

Sok beteg úgy áll napjainkban a HMVP vírushoz, mintha az a "covid-2" lenne és teljes kétségbeeséssel böngészi a netet, hogy akkor most mi lesz vele. Pedig annyiféle vírus terjeng, hogy egy kézen is nehéz megszámolni, és a legkevesebb az esélye annak, hogy az új kínai vírus okozzon fertőzést. Egyelőre úgy tűnik, hogy a legnagyobb veszélyt egyértelműen az influenza jelenti Magyarországon. A járvány még csak felszálló ágban van, a legfrissebb szennyvízvizsgálatból mért adatok szerint. Müller Cecília tisztifőorvos mindenkit óvatosságra int, gyakori kézmosást és adott esetben maszk viselését javasolja. 

HZ1_4854
  Magyarországon a 2022/2023-as szezontól kezdődően vizsgálja rutinszerűen a légúti mintákat a HMPV vírusra is az NNGYK laboratóriuma–tudtuk meg Müller Cecíliától  Fotó: Havran Zoltán

 Jelenleg az influenzajárvány elején járunk, tovább nőtt az influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz fordulók száma. Azt egyelőre nem lehet megjósolni, hogy mikor tetőzik, illetve meddig tart az idei szezonban, hiszen mindig különböző a lefolyása. A jelenlegi járványügyi helyzetben központi korlátozó intézkedésekre nincs szükség. A légúti megbetegedések esetén a klinikai tünetek alapján nem lehet megállapítani, hogy melyik vírus vagy milyen kórokozó okozta a fertőzést, ez csak laboratóriumban mutatható ki"

– mondta el a Borsnak Müller Cecília. A dupla fertőzésekről szóló félreértéseket eloszlatva hozzátette: 

Bár elméletileg nem kizárt, hogy egyidejűleg több fertőzés forduljon elő – például influenza és HMPV vírus – egy szervezetben, de ez a gyakorlatban extrém ritka, mivel az első vírus okozta fertőzés az immunrendszer olyan mértékű aktiválását idézi elő, hogy automatikusan megelőz egy újabb vírusfertőzést. Emellett több vírus ugyanazon sejtstruktúrákon keresztül fertőzi meg légutainkat, és ha ezekhez a struktúrákhoz hozzákötődik egy vírus, akkor egy újabb már nem tud fertőzni.

HMPV vírus
A HMPV vírust most nagy figyelem övezi (Képünk illusztráció)  Fotó: Edward Jenner / Pexels 

HMPV vírus: Ezt érdemes tudnod

 A humán metapneumovírus (HMPV) szezonális vírus, amely általában télen és kora tavasszal betegíti meg a legtöbb embert, akárcsak az RSV vagy az influenza. Magyarországon a 2022/2023-as szezontól kezdődően az orvosok által beküldött légúti mintákat rutinszerűen vizsgálja HMPV-re is az NNGYK laboratóriuma.  A többi légúti vírushoz hasonlóan cseppfertőzéssel terjed. A humán metapneumovírus általában a többi légúti vírusfertőzésre jellemző tünetekhez hasonló panaszokat okoz: láz, hidegrázás, végtagfájdalom, torokfájás, orrfolyás.

A HMPV vírus minden életkorban előfordulhat, de leginkább a gyermekeket és az idősebbeket betegíti meg. A kórokozó terjedésében a cseppfertőzés (emberről emberre pl. köhögéssel, tüsszentéssel) és a közvetlen kontaktus játszik főszerepet. Az 5-9 nap lappangási időt követően a légúti fertőzés tünetei általában egy hétig tartanak. A fertőzés legtöbbször enyhe, megfázásos tüneteket okoz. Ritkán, a legyengült immunrendszerű betegeknél, okozhat súlyosabb légúti hurutot, tüdőgyulladást, nagyon súlyos esetekben akár lélegeztetés is szükségessé válhat. Krónikus légúti betegségben (asztma, COPD) szenvedőknél az alapbetegség akut fellángolásához vezethet – hívják fel a figyelmet a SOTE Pulmonológiai Klinikájának szakemberei az intézmény honlapján közzétett tájékoztatójukban.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek