vírus

Az influenza árnyékában fertőz a HMPV vírus Magyarországon

GUY

Létrehozva: 2025.01.15. 17:15

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ légúti figyelőszolgálatának legutóbbi, heti jelentése szerint eddig 4 betegnél mutatták ki a humán metapneumovírust. A HMPV vírus tehát Magyarországon is jelen van, azonban a virológus szerint nem kell újabb, a koronavírus-járványhoz hasonló állapotoktól tartani miatta.

Kisebb riadalmat keltett idehaza és világszerte egyaránt, amikor január elején megjelentek az első híradások a túlterhelt észak-kínai kórházakról, amikben már alig fértek el a gyerekek. A fertőzéshullámot a humán metapneumovírus, azaz a HMPV vírus hirtelen terjedése okozta a távol-keleti országban. A HMPV vírus azóta Magyarországon is megjelent, de nagyobb a füstje, mint a lángja.

hMPV vírus tünet járvány
A HMPV vírus nem újdonság: már 2001-ben azonosították és az influenzához hasonló tüneteket okoz Fotó: Edward Jenner / Pexels (illusztráció)

Idehaza 4 esetről tudni és már Kínában is csökkennek a HMPV vírus okozta megbetegedések

Kína északi tartományaiban azóta már csökkennek az esetszámok, különösen a 14 év alatti gyerekeknél - írja a South China Morning Post, amely hozzáteszi, hogy az influenza jelenleg sokkal nagyobb gondot okoz az országban, mint a HMPV vírus. Ugyanez igaz Magyarországra is, legalábbis a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ heti jelentéseiből kiindulva. Az NNGYK legfrissebb adatai szerint 2025 első hetének végéig összesen négy HMPV vírus okozta fertőzést azonosítottak.

hMPV vírus
Idehaza eddig mindössze négy esetben igazolták a mintákban a HMPV vírus jelenlétét Fotó: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ

 

A HMPV vírus minden életkorban előfordulhat, de leginkább a gyermekeket és az idősebbeket betegíti meg. A kórokozó terjedésében a cseppfertőzés (emberről emberre pl. köhögéssel, tüsszentéssel) és a közvetlen kontaktus játszik főszerepet. Az 5-9 nap lappangási időt követően a légúti fertőzés tünetei általában egy hétig tartanak. A fertőzés legtöbbször enyhe, megfázásos tüneteket okoz. Ritkán, a legyengült immunrendszerű betegeknél, okozhat súlyosabb légúti hurutot, tüdőgyulladást, nagyon súlyos esetekben akár lélegeztetés is szükségessé válhat. Krónikus légúti betegségben (asztma, COPD) szenvedőknél az alapbetegség akut fellángolásához vezethet – hívják fel a figyelmet a SOTE Pulmonológiai Klinikájának szakemberei az intézmény honlapján közzétett tájékoztatójukban.

 

A HMPV a legtöbb esetben megfázás- és influenzaszerű tüneteket okoz – mondta el a Borsnak Dr. Rusvai Miklós virológus. A tünetek lehetnek:

  • láz, 
  • orrfolyás, 
  • torokkaparás, 
  • köhögés, 
  • kiütés, 
  • légszomj, illetve 
  • asztmás rohamot is okozhat, vagy 
  • súlyosbíthatja a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) lefolyását. A BORS érdeklődésére a virológus hozzátette:

 

a betegségen öt-hat nap alatt túl lehet esni, ha a páciens ágyban marad, sok folyadékot iszik, enyhe, meleg, egyenletes hőmérséklet veszi körül. Súlyos esetben tüdőgyulladást is okozhat a vírus, de ez a veszély leginkább az 5 év alatti gyerekek, az idősek és a legyengült immunrendszerűek esetében áll fenn.

 

A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy – az első sajtóhírekkel, illetve a koronavírussal ellentétben – a HMPV vírus nem Kínából származik és esetében nem is új kórokozóról van szó.

hmpv vírus Rusvai
Dr. Rusvai Miklós virológus szerint a HMPV vírus most azért fertőz nagyobb számban, mert a Covid miatti lezárások alatt nem volt erre lehetősége a kórokozónak Fotó: Markovics Gábor

A HMPV vírus nem új kórokozó, már 2001-ben is találkoztak vele a szakemberek. Éppen ezért sok ember szervezetében már kialakult bizonyos mértékű immunitás. Ugyanakkor az elmúlt években a lezárások miatt kimaradt több év a rendszeres immunizálásból, így a mostanában világszerte újra megjelenő vírusfajták, mint amilyen a HMPV is, most pótolják azt a két-három évet, amit kihagytak a Covid-lezárások miatt. A humán metapneumovírus ugyanolyan hatással van az emberekre, mint más légzőszervi vírusok, például az RSV, azaz az óriássejtes vírus

 – fejtette ki Dr. Rusvai Miklós.

A HMPV vírus – a többi felső légúti megbetegedést okozó vírushoz hasonlóan – tél végén, illetve tavasz elején terjedhet a leggyorsabban, ezek alapján a következő időszakban is számíthatunk a jelenlétére. Vakcina egyelőre nincs ellene, de a Moderna már fejleszti az oltást, ami kereskedelmi forgalomban ugyanakkor még nem elérhető.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek