Magasabb bért kérni nem is olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnik. Összegyűjtöttünk néhány gyakorlati lépést, amivel közelebb kerülhetünk a vágyott összeghez.
Első lépésként mérjük fel a piaci helyzetet. Érdeklődjünk ismerősöknél, volt kollégáknál, az interneten, mennyit fizetnek egy hasonló pozícióban dolgozó munkavállalónak. Sokszor ezek tabutémák, de elengedhetetlen, ha szeretnénk tisztán látni a piaci értékünket.
Ne hagyjuk év végére a kérésünket, hiszen ilyenkor már kiapadóban vannak a források. Sokkal inkább tavaszra, nyárra vagy ősz elejére tanácsos időzíteni. Az sem mindegy, a hét melyik napján keressük meg a főnökünket. Kerüljük a hétfőt, amikor a legtöbb a munka, valamint a pénteket, amikor gondolatban már mindenki a hétvégét tervezi. A legjobb, ha olyankor állunk elő a kéréssel, amikor épp befejeztünk egy sikeres projektet. Így érvelhetünk azzal, hogy olyan feladatokat végeztünk el, amivel hozzájárultunk a cég sikereihez, ezáltal pedig a főnökünk is megbizonyosodhat arról, hogy megbízható, jó munkaerőnek számítunk, akit érdemes megbecsülni.
Mielőtt időpontot kérnénk a felettesünktől, érdemes arról is gondoskodnunk, hogy tudjon az eredményeinkről. Emeljük ki az eredményeinket meetingeken, személyes megbeszéléseken, soroljuk fel, milyen problémákat sikerült megoldanunk, milyen előrelépéseket sikerült tennünk a projektek megvalósítása céljából.
Ha meg akarjuk győzni a főnököt, akkor meggyőzően kell fellépnünk! Legyünk barátságosak, ne alázkodjunk meg, és ne fenyegetőzzünk. Ha magabiztosak vagyunk egy ilyen helyzetben, ez megerősítés lehet számára, hogy céges ügyekben is ilyen profin járunk el.
Ne azzal indítsunk, hogy „beszéljünk a fizetésemelésemről”. Jó kezdés lehet, ha elmondjuk, mennyire szeretünk ezen a munkahelyen dolgozni, és szeretnénk javítani a teljesítményünkön. Ezután térjünk rá a fizetésünkre és az ezzel kapcsolatos nehézségekre.
Ha a vezetőnk elsőre nemet mond, az nem feltétlenül végleges. Lehet, hogy attól fél, ha enged a kérésünknek, az lavinát indít el a munkatársak körében, esetleg rossz anyagi helyzetben van a cég. Kérdezzük meg, később újratárgyalhatjuk-e a a kérést.
Ha ellenállásba ütközünk, kérdezzük meg, miben kell még fejlődnünk, és milyen időtávon lehet reális a célunk. Akár arról is megállapodhatunk, milyen feltételek mentén jöhet számításba a béremelés. Dolgozzunk ki közösen egy tervet vezetőnkkel, amely konkrét célokat, elvárásokat és időkeretet tartalmaz a bérnövekedés eléréséhez!
Ne csak általánosságban beszéljünk a béremelésről, gondoljunk ki egy konkrét összeget vagy százalékot. Éves szinten 10 százalék növekedést várhatunk a bérünkben, míg ha megnövekedtek a feladataink száma, úgy akár 20 százalék emelésre is számíthatunk. Ha a cég anyagi helyzete nem teszi lehetővé a béremelést, alternatívaként kérhetünk egyéb juttatásokat, például rugalmas munkaidőt, plusz szabadnapokat, képzési lehetőségeket, cafeteriát vagy bónuszt.
Ha a magasabb bérért akár munkahelyet is váltanánk, akkor kezdjünk el pályázni. Kérjünk a legfrissebb, nekünk való állásokról hírlevelet, hogy minél hamarabb megtaláljuk álmaink állását. Ha kapunk ajánlatot, de maradnánk, jelezzük ezt a főnökünknek. Ha értékelik a munkánkat, számíthatunk ellenajánlatra. Ha nem, valószínűleg csak az időnket vesztegetjük ott. Fontos, hogy csak akkor hozzuk fel az állásajánlatot, ha azt el is fogadnánk. Ha a munkáltatónk nem tud vagy nem hajlandó magasabb bért adni, nincs más lehetőségünk, mint elfogadni az új ajánlatot.
Jelezzük a felettesünk felé, hogy bár megértőek vagyunk, de elképzelhető, hogy előbb-utóbb más munkahely után kell néznünk, vagy a jövőben keresetkiegészítési lehetőséget kell keresnünk. Bár az elutasítás csalódást okozhat, fontos, hogy higgadtak és profik maradjunk. Ezzel megőrizzük a jó kapcsolatot a munkáltatóval, ami később még előnyt jelenthet - írja a Fanny magazin.