A vény nélkül kapható készítmények mellett sok házi praktikára is gyógyírként tekintenek a téli időszakban. A megfázás esetében például a húslevesre esküsznek sokan. Most kiderül, tényleg van-e pozitív hatása a felső-légúti betegségekre!
A bedugult orr, torokfájás, gyengeség és hőemelkedés tipikusan valamilyen felső-légúti betegség tünete, amit gyűjtőnéven csak megfázásnak hívunk. Ezeket enyhíteni többféleképp szokták. Egyrészt ott vannak a patikákban recept nélkül kapható készítmények, másrészt pedig a házi praktikák, mint a gyömbértea vagy épp a húsleves. De van ezeknek bármi valós haszna?
1. A megfázást vagy meghűlést általában valamilyen vírus okozza, amivel egy jól működő immunrendszer néhány nap alatt magától is megbirkózik.
2. Orvoshoz alapbetegség esetén vagy több mint három napnyi magas láz után érdemes fordulni. Orvosi vizsgálatot igénylő tünet még például a szűnni nem akaró köhögés, mellkas vagy hátfájdalom is.
3. Az immunrendszert nem lehet erősíteni, maximum támogatni, például kiegyensúlyozott étkezéssel.
4. A vírusok szövődményeket is okozhatnak, amik ellen leginkább védőoltással lehet védekezni.
5. Vírusos megbetegedésre nem hat az antibiotikum, mégis sokan beszedik, ami hosszú távon nagyon káros.
6. A patikákban kapható készítmények (fájdalom- és köhögéscsillapítók, forró italporok, orrsprayk) nem csodaszerek, maximum csökkenthetik a tünetek intenzitását. Az adagolási javaslatokat minden esetben be kell tartani!
A házi praktikákkal hasonló a helyzet, annyi különbséggel, hogy ezek hatásosságát sok esetben nem igazolták.
A német Stiftung Gesundheitswissen nevű szervezet az egyik közkedvelt megfázás elleni szer, a húsleves hatásait laboratóriumi körülmények között is megvizsgálta, hogy kiderítsék, tényleg van-e bármilyen igazolható hatása. A kémcsöves kísérletben arra jutottak, hogy valóban van gyulladáscsökkentő hatása a húslevesnek-írja a Rizikométer.
Korántsem. A vizsgálat csupán arra derített fényt, hogy a húsleves fogyasztása megfázás esetén nem teljesen haszontalan. Az viszont, hogy melyik összetevője a valós gyógyír nem tudni, ugyanis a vizsgálatokat nehezíti, hogy egy húslevesben a különféle zsírsavakat tartalmazó csirkehústól az értékes tápanyagokat rejtő zöldségekig (zeller, sárgarépa, karalábé stb.) számtalan összetevő található, és ezeknek az immunrendszer egyes mechanizmusaira való hatását szinte lehetetlen külön-külön kimutatni.
A forró tyúkhúsleves fogyasztása nem teljesen haszontalan megfázás esetén, mivel amellett, hogy tápláló, segíthet a nyák feloldásában és serkenti a szövetek vérkeringését, ami jótékony hatású lehet megfázás esetén. Vagyis enyhítheti a tüneteket.
A húsleves egy nemzetközileg is elismert magyar étel
A Taste Atlas 2024 végén közzétette a világ 100 legjobb ételét számláló friss ranglistát. Ezek közé egy magyar étel is felkerült. Nevesül a húsleves, ami a világ legjobb 100 étele közül a 77. helyen végzett. Összesen 11.258 ételre lehetett szavazni.