Bár extrémnek nevezhető, hogy egyszerre 4 gyerek is műtüdős kezelést kapott a Heim Pál Gyermekkórházban, nincs ok az aggodalomra. Dr. Nagy Anikó főorvos nyugalomra inti a szülőket, ugyanis nincs új, veszélyt jelentő kórokozó az országban.
Sokan a szívükhöz kaptak, amikor január 10-én pénteken napvilágot látott a hír, miszerint a Heim Pál Gyermekkórház műtüdő központjában mind a 4 műtüdő berendezés foglalt, súlyos állapotú gyerekeket tartanak életben a berendezések segítségével. A főigazgató szerint az eset extrém és igen ritka, aggodalomra pedig nincs ok, nem fenyeget újabb veszélyes kór.
A Heim Pál Gyermekkórház legfrissebb tájékoztatása szerint a négy, műtüdővel kezelt beteg gyermek közül kettőt jó eséllyel hamarosan biztonságosan levehetnek a készülékről - vagy azóta talán már le is vették őket - a Heim Pál Országos Gyermekkórházban, ráadásul rendkívül bizakodóak a két másik, egylőre még géppel lélegeztetett beteg gyermek mielőbbi felépülésével kapcsolatban is. Bár a szülők ilyenkor aggódva olvassák a híreket egy esetleges új, fenyegető betegségtől tartva, Dr. Nagy Anikó, az intézmény főigazgató főorvosa mindenkit megnyugtat. A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet ECMO Központjában kezelt négy 1-2 éves beteg gyermekeknél vírusos és bakteriális betegség kombinációja okozta a súlyos állapotot, vagyis továbbra sincs új, fenyegető kórokozó a láthatáron. A főigazgató azt is kiemelte, hogy mivel országos központként működnek, a jelenleg kezelt négy gyermeken kívül nincs több, műtüdőn kezelt beteg. A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet ECMO központjában lévő négy műtüdő készülékről a főigazgató azt mondta: ez a mennyiség biztonságosan elegendő a kezelésekre, de szükség esetén más intézettekkel összefogva tudnak még további gépeket beállítani.
A szülőknek fontos tudni, hogy az egy év körüli gyermekekre különösen oda kell figyelni és láz esetén orvoshoz kell vinni őket. A három év alattiak esetében is fontos az, hogy ha a kicsi beteg és bágyadt, akkor mindenképpen vizsgálja meg őt egy orvos. A szülőnek elég az alapokat tudni, hiszen az orvosok, gyermekorvosok és a gyermekosztályokon dolgozók is tudják azt, mikor kell a Heim Pál kórházba áthelyezni a gyermeket.
Ifjabb Dr. Bense Tamás gyermekorvos is érzékeli, hogy a szülők a pandémia óta folyton aggódnak egy esetleges új, fenyegető járvány miatt, ám a Borsnak ő is leszögezte, hogy nincs ok az aggodalomra.
Először is, nem fog minden gyerek műtüdőre kerülni, mert egy vírus, baktérium, esetleg ezeknek a kombinációja megtámadja a tüdejét. Ha azonban olyan súlyossá válik az állapota, hogy nem elég a lélegeztetése, akkor a következő lépés valóban a műtüdős kezelés lesz, ami megmentheti az életüket
– magyarázza a háziorvos, aki szerint ezt nem lehet előre látni, így megakadályozni sem. Dr. Bense szerint általában olyan gyerekek is kerülhetnek ilyen állapotba, akik korábban teljesen egészségesek voltak.
A legfontosabb az, hogy a szülő észrevegye, ha komolyabb a baj. Ilyen tünetek a nehézlégzés, a szapora légvétel, a sápadtság, a légzési segédizmok használata. Ilyenkor minden esetben ügyeletre kell menni
– hívja fel a figyelmet Bense doktor, aki szerint nincs csodaszer arra, hogy a gyerekek megússzák a komolyabb betegségeket. A D-vitamin pótlását azonban télen kifejezetten ajánlja mindenki számára.