Mi legyen az első lépés, ha megtörtént a baj? Segítünk, mit tegyél, ha vírusos lett a telefonod.
Okostelefonunk már nem egyszerű kommunikációs eszköz: gyakorlatilag egy hordozható, nagy teljesítményű személyi számítógép, amin nem csak a szeretteinkkel tartjuk a kapcsolatot, de a céges levelezéseinket intézzük, emlékeinket tároljuk, számláinkat fizetjük be, vásárolunk vele, és úgy nagy általánosságban a pénzügyeinket intézzük rajta keresztül. Mondanunk sem kell, a hackereknek leginkább ez utóbbi az érdekes, hiszen végső soron arra hajtanak, hogy a mi pénzünk az ő bakszámlájukon kössön ki. Épp ezért minden korábbinál fontosabb a vírusok elleni védekezés.
Korábban (ebben a cikkünkben) már részletesen számba vettük, mely jelek utalhatnak arra, hogy vírusos lett a telefonunk, így most csak címszavakban érintenénk ezt a kérdést. Gyanús jel lehet, ha a telefon minden indok nélkül sokkal lassabban reagál, mint korábban, ha sokkal hamarabb merül le vagy épp feltűnően elkezd melegedni. Ugyancsak aggasztó jel az indok nélküli, megnövekedett adatforgalom. Szintén arra utal, hogy feltörték, ha ismerőseink olyan üzeneteket kapnak tőlünk, amit nem mi küldtünk el, vagy ha épp olyan alkalmazások jelennek meg, amiket garantáltan nem mi telepítettünk.
A Forbes a következő hét lépést javasolja a hackertámadások visszaverésére, ha úgy érezzük, vírusos lehet a telefonunk.
A cikk kiemeli: rendkívül fontos, hogy amint felfedeztük, hogy meghackelték a telefonunkat, ne késlekedjünk, azonnal lépjünk! A probléma nem fog magától megoldódni, csak sokkal súlyosabb lehet - például azáltal, hogy rajtunk keresztül a kontaktlistánkon szereplő személyeket is megtámadják a hackerek.