A piramisok már évszázadok óta nagy fejtörést okoznak a kutatóknak, de most meglepő feltárást tettek a régészek a legrégebbi piramissal kapcsolatban. Úgy tűnik még a történelem könyvekben is elírták, ugyanis nem az egyiptomi piramisok voltak a legelsők.
A régészek most azt mondják, hogy a világ legrégibb piramisait nem emberek építették. A történelemkönyvek a djoseri lépcsős piramist említik Egyiptomban, mint a világ legelső piramisát, amelynek építése Kr.e. 2630-ra tehető, de most egy új tanulmány azt állítja, hogy létezik egy még idősebb építmény, amelyet nem emberek építettek.
Egy 2023 októberében megjelent jelentés azt állítja, hogy az indonéziai Gunung Padang piramis egyik rétege még idősebb, mint egyiptomi rokona. Azonban nem csak ez a meglepő a feltárásban, ugyanis az emberiség már már több száz és ezer éve azon tűnődik, hogyan épülhettek meg ezek a történelmi műalkotások.
A jelentés azt állítja, hogy a Gunung Padang piramis legrégebbi rétege már Kr.e. 25 000-ben megépült, így kétségek merültek fel afelől, hogy a piramist valóban emberi kéz alkotta-e. A kutatást az Indonéz Tudományos Intézetből származó Danny Hilman Natawidjaja vezette, aki azt állítja, hogy a piramis magja gondosan megmunkált hatalmas andezit lávából készült.
Ebből jöhet, hogy talán nem az emberiség, hanem a természet volt a felelős a kialakításáért. A kutatók úgy vélik, hogy a piramis legidősebb rétege valószínűleg egy természetes lávahalomként keletkezett, mielőtt megformálták és körbeépítették volna az emberek.
Ez a felfedezés megkérdőjelezi a hagyományos hiedelmet, miszerint az emberi civilizáció és a fejlett építkezési technikák csak az agrárforradalom környékén, körülbelül 11 000 évvel ezelőtt kezdtek el kialakulni.
Azonban nem mindenki hisz a merész állításokban. Flint Dibble, a brit régész, elutasította a jelentést, mondván, hogy nincs bizonyíték, ami alátámasztaná az állításaikat. Annak ellenére, hogy a lejtőn leguruló kövek egy bizonyos formában fognak elhelyezkedni, a Gunung Padangról származó 27 000 éves talajminták, bár pontosan datáltak, nem mutatják emberi tevékenység nyomait, mint például szén vagy csontdarabok - írta a LadBible.