Ezt vedd nagyon komolyan, az adataid veszélyben lehetnek.
Bár valószínűleg már senki nem tudna a mai technológia nélkül élni, ám az egyik legnagyobb hátránya ennek, hogy közvetlen kapcsolatot biztosít köztünk és a csalók között. És bár a visszaélések nem újdonságok, a bűnözők egyre kifinomultabbak abban, hogy hogyan vegyenek célba.
Az FBI újabb figyelmeztetést adott ki egy olyan átverés miatt, amely szinte mindenkit érinthet, akinek okostelefonja van. Az Egyesült Államok szövetségi szintű nyomozószerve korábban már felszólította az embereket, hogy azonnal szakítsák meg a vonalat, ha egy bizonyos típusú hívást kapnak, most pedig az iPhone és Android felhasználókat figyelmeztették egy bizonyos szöveges üzenetre, amelyet azonnal törölni kell.
Ebben az új átverésben egy olyan szöveg szerepel, amely azt mondja az amerikaiaknak, hogy ki nem fizetett útdíjakat kell rendezniük - függetlenül attól, hogy létezik-e útdíj abban az államában, ahol laknak vagy sem. Ám az adathalász trükk a jelek szerint meglehetősen véletlenszerű, és még azokat is megcélozza, akiknek nincs is autójuk.
A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) figyelmeztet:
A csalók útdíjszedő ügynökségeknek adják ki magukat, és pénzt követelő SMS-eket küldenek. A szövegben lehet, hogy egy dollárösszeg szerepel, hogy mennyivel tartozik, és van az üzenetben egy link, amely egy olyan oldalra vezet, ahol meg lehet adni a bank- vagy hitelkártyaadatokat - de ez egy adathalász átverés.
A szervezet hangsúlyozta, a csalók nem csak a pénzedet próbálják meg ellopni, hanem a hivatkozásra kattintva megszerezhetik a személyes adataidat - például a jogosítványodnak a számát is. Az emberek azóta a közösségi médiában osztottak meg példákat a kapott szövegekről.
– Más is kap ilyenSMS-eket? Én ma már kettőt kaptam, különböző weboldalakról. Tudom, hogy ez átverés, mert nem használok fizetős utakat. Csak kíváncsi vagyok, hogy mások is kapnak-e ilyet - írta az egyik felhasználó az X-en.
A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság azt tanácsolja az embereknek, hogy ne kattintsanak semmilyen linkre, és ne is válaszoljanak azokra. A csalók ugyanis azt akarják, hogy gyorsan reagálj, de a legjobb, ha megállsz és utánanézel a dolgoknak - írja az Unilad.