Nem könnyű kollégiumi férőhelyet találni Budapesten, se minden szempontból jó albérletet. Orbán Viktor bejelentése a 18 ezer fős budapesti diákvárosról hatalmas előrelépés az egyetemistáknak.
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője tavaly novemberben jelentette be, hogy a kormány egy 12 ezer kollégiumi férőhelyes budapesti diákváros építése mellett kötelezte el magát. A kormánypárti politikus szerint erre leginkább azért van szükség, mert a budapesti lakhatási válság leginkább azoknak a fiataloknak, diákoknak okoz gondot, akik az egyetemi évek alatt nem jutnak kollégiumhoz. Nekik havonta százezres kiadást jelent a lakhatás miközben még tanulnak.
A IX. kerületben, a volt Nagyvásártelep környékére tervezett diákváros célja, hogy egy olyan modern, nagy befogadóképességű campus jöjjön létre, amely elsősorban külföldi és magyar egyetemi hallgatók számára nyújt korszerű lakhatási lehetőségeket. A tervek szerint a diákvárosban helyet kap majd egy egyetemi központ, a 12 ezer férőhelyes kollégiumi egység, illetve az oktatási és kulturális intézmények, valamint közösségi terek. A cél, hogy az itt tanuló hallgatók ne csak lakóhelyet kapjanak, hanem egy élhető, élénk városrészt, amely közösségépítésre és egyetemi életre is alkalmas.
Orbán Viktor miniszterelnök a szombati évértékelő beszédében és a parlament tavaszi ülésszakának megnyitóján is beszélt a diákvárosról. A kormányfő ezzel kapcsolatban megerősítette, hogy megépül az eredetileg még 12 ezer kollégiumi férőhellyel tervezett budapesti diákváros, majd hozzátette:
szeretné és elvárja, hogy a befogadóképességet 18 ezerre tudják növelni.
Emellett a kormány azokra is gondol, akik egyetem helyett a szakképzésben látják a jövőt, és hamar kikerülnek a munkaerőpiacra, a munkáshitel repülőrajtot vett.