Adómentesség

Egy millióval is nőhet a többgyermekes anyák jövedelme

Bors

Létrehozva: 2025.02.23. 08:54

Itt vannak a számok!

Európa legnagyobb adócsökkentési programját jelentette be a szombati évértékelő beszédében Orbán Viktor miniszterelnök. Ez a következőket jelenti:

  • a két- és háromgyermekes anyák esetében lép életbe, akiknek végérvényesen szja-mentességet jelent.
  • a háromgyerekes anyáknál ez egy lépcsőben következik be 2025 októberétől, míg a kétgyermekeseknél két lépcsőben 2026 januárjától.

Orbán Viktor jelezte azt is, hogy mindez óriási kiadással jár költségvetési oldalról, de a nekilendülő gazdaság, a vállalkozásokat támogató programok és a teljes foglalkoztatás szerinte képes megtermelni ezt az összeget úgy, hogy közben a hiány és az államadósság is csökkenni tudjon.

Lényegében a négygyermekes anyák szja-mentességének kiterjesztése történik meg a három- illetve kétgyermekes anyákra is. A magyar adórendszer már 2020-tól élethosszig tartó személyi adómentességet biztosít azoknak az édesanyáknak, akik négy vagy több gyermeket nevelnek. Már akkor felmerült, hogy a kormány ki fogja bővíteni a háromgyermekes anyák részére is a lehetőséget, de az abszolút új elem, hogy a kétgyermekesek is bekerültek a programba. Merthogy a négy vagy több gyermeknél járó adómentesség kedvezményére jelenleg mintegy 65-70 ezer anya jogosult Magyarországon, aminek az éves költségvetési hatása 50-55 milliárd forint.

Ez sem kis tétel, de ehhez képest nagyságrendi ugrásról van szó. Az anyák adómentességének kiterjesztése ugyanis közel egymillió édesanyát érint és további 800-900 milliárdot hagy a gyermekes családoknál.

A Világgazdaság jelezte: ha ezeket a fő számokat lebontjuk, azt látjuk, hogy ma a kétgyermekes anyák köre Magyarországon mintegy 600-700 ezer fő. A háromgyermekes anyák 200-250 ezren vannak. Előbbiek szja-elengedése 600-700 milliárd forint költségvetési hatást jelent, utóbbiaké pedig 200-220 milliárdot. 

 

Ez alapján elmondható, hogy az érintett anyák nettó fizetése éves szinten akár egymillió forinttal is nőhet az adómentesség hatására.

Ez azért nagyon fontos, mert a vonatkozó kutatások szerint a családbővítésnél az anyagi előnyök már erősebben befolyásolják a döntés meghozatalát, mint az első gyermekvállalásánál. Ugyanakkor azt is érdemes megjegyezni, hogy az anyák adómentessége a munkavállalását is ösztönzi, hiszen ezzel a lehetőséggel csak a munkajövedelemmel rendelkezők tudnak élni.

Az idei az áttörés éve lesz, legalább nyolc olyan tényező van, köztük a foglalkoztatás, amiből látják, hogy fordul a gazdaság – mondta a nemzetgazdasági miniszter a Joint Venture Szövetség (JVSZ) vállalatokat díjazó ünnepségén Budapesten. Nagy Márton elsőként azt említette, hogy az országban 4,7 millió a foglalkoztatottak száma, és alacsony a munkanélküliségi ráta.
Másodikként nevezte meg a reálbérek kérdéskörét: jelenleg ugyanis 5 százalékkal emelkednek idén a reálbérek, tavalyi 9 százalékos növekedés után.
A gazdasági fordulatot segítő tényezők közé sorolta még egyebek mellett, hogy

  • jelentősen emelkedik a fogyasztás,
  • a turizmus zakatol,
  • emelkednek a lakástranzakciók,
  • az építőiparon belül a rendelésállomány több mint 16 százalékkal nőtt
  • és beindult az autópiac is.

A miniszter rámutatott, hogy azok az ágazatok fognak leggyorsabban beindulni, ahol a belső kereslet a legfontosabb, így az építőipar, a gyógyszeripar, részben a logisztika és az élelmiszeripar. Ezek lesznek az első területek, amelyek tényleg fordulatot tudnak mutatni – mondta a tárcavezető. A külső kereslet által érintett ágazatok attól függenek, hogy Európa miként szedi össze magát és az európai versenyképesség hogyan tud helyreállni.

Áttörés a gazdaság több területén

Nagy Márton kiemelte, az áttörés érdekében már eddig is rengeteg programot jelentettek be, köztük azt a 21 pontot, amely lényegében három téma köré csoportosítható: a gazdasági növekedésen alapuló nagyobb bérkonvergencia, lakhatási kérdések és a kis- és közepes cégek esetén a méret duplázása. A miniszter kijelentette, hogy ez a három, a magyar gazdaságpolitikát meghatározó témakör szombaton további három témakörrel bővült:

  1. a nagyvállalati gyárépítési program, ami a 100 új gyárat jelent Magyarországon,
  2. az adócsökkentés politikája,
  3. valamint az infláció és az élelmiszerinfláció elleni küzdelem.

Nagy Márton elmondta, hogy a száz nagy gyárépítési program arról szól, hogy az országban az iparnak továbbra is nagy a jelentősége. Az autóipar mellett azonban fókuszálniuk kell a gyógyszergyártásra, az élelmiszeriparra és az egyéb olyan iparágakra, amelyeknek nagy a hozzáadott értéke és a jövő iparágaira is. 

Az adócsökkentés politikája kapcsán jelezte, ezen belül egyértelműen az új elem a családok kérdésköre. Azt szeretnék, ha a családok szja-ja csökkenne, nem is akárhogy, 15 százalékról nullára. 

Ebbe a témakörbe tartozó intézkedések közül említette, hogy október 1-től indul a háromgyermekes anyák szja-mentessége, ami 250 ezer anyát és családot érint, a költségvetésnek pedig évente 170 milliárd forintjába fog kerülni. Hangsúlyozta, hogy a négy gyermekes anyák szja-kedvezménye fennmarad, erre a 70 ezer családot érintő intézkedésre évi 50 milliárd forintot költenek.

Felhívta a figyelmet új elemként a csed és a gyed teljes szja-mentességére, amely a következő években 30-40 ezer anyát fog érinteni, többletköltsége pedig évi 10 milliárd forint. A miniszter az adócsökkentések kapcsán jelezte, ezen intézkedésekkel a következő években megerősítik a családpolitikát.

Újabb lépések az infláció ellen, áfa-visszatérítés a nyugdíjasoknak

Nagy Márton a távirati iroda ismertetése szerint kitért az infláció témakörére és elmondta, hogy „az infláció a legrosszabb dolog a világon, megtapasztaltuk, hogy eszi meg az emberek jövedelmét”. Felidézte, hogy 2024 közepére az élelmiszerinflációt, az inflációt is „meg tudták szelidíteni, le tudták szorítani”. Azonban most azt látják –decemberben, januárban és februárban is – hogy „az infláció visszakúszott”.

Az élelmiszerinflációban veszélyeket látnak, ezért a kiskereskedelmi cégekkel elkezdtek egy párbeszédet, ezáltal remélhetőleg a következő két hétben egyezségre jutnak, hogyan tudják az élelmiszerinflációt leszorítani, illetve megállítani.

 Amennyiben ez nem sikerül, akkor hatósági árak lesznek, ráadásul az alapvető élelmiszereknél alkalmazott hatósági árak mellett a kiegészítő termékeknél profit marzs vagy marzs korlátozás lesz, ami azt jelenti, hogy „senki nem tud keresztárazni”.

Felhívta a figyelmet a nyugdíjasokra is, akik október 1-től áfa-visszatérítést fognak kapni, így a zöldség, gyümölcs, és a tej termékek esetén a vásárlást követően 30 nap után a nyugdíjakkal együtt visszakapják ezen termékek áfa tartalmát egy maximális összegig.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek