A katolikus egyházfőt hörghurut gyanúja miatt szállították kórházba, ahol aztán kétoldali tüdőgyulladást állapítottak meg nála. Ferenc pápa betegsége egy évtizedekkel korábbi egészségügyi problémából fakadhat.
Idestova egy hete imádkozik a katolikus egyházfő gyógyulásáért a világ legnépesebb, vallási felekezete, ami a Föld népességének mintegy harmadát jelenti. Ám valószínűleg minden jó érzésű ember aggódik az egy hete kórházban fekvő Ferenc pápa betegsége miatt, így ez esetben tényleg nem túlzás azt állítani, hogy legalább a fél világ érte imádkozik.
Szent Péter földi helytartóját múlt héten kellett a római Gemelli-klinikára szállítani, hörghurut gyanújával, ám egy azóta elvégzett mellkasi CT-vizsgálat megállapította, hogy Ferenc pápa kétoldali tüdőgyulladással küzd, ami még egy életerős férfiember számára is komoly kihívást jelentene – nemhogy a 88 éves vallási vezetőnek! A diagnózist a napokban a Vatikán hivatalosan is megerősítette és azt is közölték, hogy a több kórokozó által kiváltott fertőzést Ferenc pápa orvosai gyógyszerekkel kezelik. Hozzátették ugyanakkor, hogy a Szentatya „jó hangulatban” van, sokat olvas, pihen, imádkozik és köszöni a sok jókívánságot. Arra kérte továbbá a híveket, hogy "imádkozzanak érte".
Az imádság mellett a Ferenc pápa betegsége miatt aggódó emberek bízhatnak abban is, hogy mivel Őszentsége nem először szembesül hasonló kórsággal , így le fogja tudni győzni. Ferenc pápa 2013-as, márciusi trónra lépése óta a mostani kezeléssel együtt nem kevesebb, mint öt alakalommal feküdt kórházban és aggasztó, hogy legutóbb is légúti fertőzés miatt szorult kényszerpihenőre 2023. március 29-e és április 1-e között. Az argentin nemzetiségű – és a futballért a végletekig rajongó – egyházi vezető
azért különösen hajlamos az ilyen típusú, légúti megbetegedésekre, mert fiatalként megbetegedett mellhártyagyulladástól, aminek következtében 21 éves korában el kellett távolítani az egyik tüdejének egy részét.
A visszatérő mellkasi probléma csak egy azok közül, amelyek miatt a Szentatya többször is kényszerpihenőre vonult 2013-as megválasztása óta. Ferenc pápa egy évvel a hivatalba lépése után, 2014-ben beszélt először nyíltan az egészségi állapotáról. Akkor – még a kórházi kezeléseit megelőzően a dél-koreai pontifikációs útjáról hazatérve, újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy foglalkoztatja őt az elmúlás gondolata.
Próbálok nem elfelejtkezni a bűneimről, hibáimról, nem beleesni a büszkeség bűnébe. Mert tudom, hogy már csak rövid ideig tart. Még két-három év, és távozom az Úr házába
– mondta akkor a katolikus egyház vezetője.
Vatikáni források szerint a pápa már ekkor „idegi problémákkal” és neurózissal küzdött. Utóbbinak tudható be, hogy 1975 óta nem töltötte szülőhazáján kívül a szabadságát. Ráadásul a lelki fájdalmai még abban az évben elmélyültek, miután 2014. augusztus 19-én a világsajtó arról számolt be, hogy Ferenc pápa három közeli családtagja hunyt el egy autóbalesetben.
A Vatikán 2020. december 31-én jelentette be, hogy Őszentsége isiász, azaz ülőidegzsába okozta fájdalmak miatt nem tartja meg a szilveszteri hálaadást és a másnapi, újévi szentmisét sem. Ezt a betegséget a lumbális alsó gerincszakasz különböző degeneratív elváltozásai okozzák.
2021-ben már meg is kellett operálni az egyházfőt: a több órán át tartó vastagbél-divertikulózis miatti műtétet júliusban végezték el orvosai, ráadásul ott, ahol Ferenc pápát jelenleg is kezelik: a Gemelli-klinikán, Rómában.
Újabb egy esztendővel később, 2022. májusában állandósuló térdproblémái miatt a Szentatya kerekesszékbe kényszerült.
Ezeket az egészségügyi problémákat követték a légúti problémák 2023-ban, valamint legutóbb a múlt héten.
Ferenc pápa már a megválasztása évében, azaz 2013-ban aláírta lemondó nyilatkozatát arra az esetre, ha súlyos és állandó egészségügyi problémák miatt képtelenné válna arra, hogy teljesítse a pápasággal járó kötelezettségeit. Az erről szóló levelet a Szentatya az akkori vatikáni államtitkárnak, Tarcisio Bertone bíborosnak adta át.
Korábban egyébként ugyanezt tette VI. Pál pápa is.