Valódi reformernek tartják a katolikus egyház jelenlegi fejét. Ferenc pápa bevezette a szegények világnapját, valamint az elődeinél nagyobb lépést tett a melegek elfogadása felé is.
Ferenc pápát 2013. március 13-án választotta meg a konklávé. Az olasz származású, Argentínában nevelkedett Jorge Mario Bergoglio bíboros az őt ismerőket nem lepte meg a névválasztásával, hiszen Jezsuita szerzetes létére a Ferences rend alapítóját, a gazdagságról önként lemondó Assisi Szent Ferencet tartotta az igazi példaképének. Az egyházfő nem is volt hajlandó beköltözni a fényűző pápai rezidenciára, helyette egy jóval szerényebb, egy nappaliból, egy hálószobából, illetve egy fürdőszobából álló lakosztályt választott a Szent Márta-házban. A megválasztása után a pápai limuzinba sem kívánt beülni, inkább menetrend szerinti buszra szállt a bíborosokkal együtt. Amikor Ferenc pápa tudomást szerzett arról, hogy rengeteg argentin szeretne Rómába utazni a beiktatására, őket arra kérte, hogy az erre szánt – nyilvánvalóan nem csekély – összeget, inkább ajánlják fel jótékonysági célra.
Ferenc néhány meghökkentő kijelentést is tett. Kinyilvánította, hogy nem fél a maffiától, mi több, az alvilág tagjait felszólította, hogy térjenek jó útra. A 77. születésnapját 2014. december 17-én, hajléktalanok társaságában ünnepelte. Ugyanezt a 80. születésnapján megismételte, 2017. november 19-én pedig bevezette a szegények világnapját. Az ünnepi rendezvényen mintegy 7000 nincstelen vett részt.
Az egyházfő egész életében rajongott a futballért, mi több, a megválasztása után is fizette a kedvenc klubja, a San Lorenzo tagsági díját.
Ferenc engedélyezte a meleg párok megáldását, ebből azonban számos félreértés adódott. Az áldás ugyanis nem minősül esküvőnek, és nem jelenti a kapcsolat elfogadását és szentesítését.
A pápa elkötelezett a gyermekvédelem mellett. Arra kötelezte az egyházmegyéket, hogy hozzanak létre olyan bizottságokat, melyeknél az áldozatok bejelentést tehetnek sérelmeikről, pontosabban a velük szembeni visszaélésekről.