Életveszély

Húsevő baktérium támadott meg egy 9 éves váci kislányt

Létrehozva: 2025.02.16.

Először azt hitték, hogy csak egyszerű bárányhimlő. A húsevő baktérium akár életveszélyes is lehet.

Húsevő baktérium támadta meg a  magyar kislányt. Bárányhimlő szövődményei miatt került életveszélyes állapotba a  9 éves váci kislány, életéért drámai küzdelmet folytattak. 

húsevő baktérium
Az orvosai szerint a kislány, akit húsevő baktérium támadott meg, egy csoda ! Fotó: olvasói fotó

Vanessza januárban kapta el a bárányhimlőt. A magas láz még nem volt gyanús az édesanyának, mert tudta, hogy a bárányhimlő lázzal jár. De nem hatott a lázcsillapító. 

 Kétféle gyógyszerrel alig lehetett levinni a lázat. Majd azt vettük észre, hogy a hasánál, alul, a lágyékrésznél az egyik pötty lila lett és elkezdett duzzadni. Azután kihányta a folyadékot és a lázcsillapítót is. A duzzanat a lágyékrésznél nemcsak viszketett, hanem fájt is neki. Már csak segítséggel tudott felülni és végül enni sem evett.

– számolt be lapunknak Furák Klaudia, az édesanya. Ekkor felhívta a háziorvost és elmondta neki, hogy mik a tünetek, illetve az aggodalmát a hányás miatt. A háziorvos rögtön beküldte a gyereket a kórházba. Ekkor már a kiszáradás jelei jelentkeztek a kislánynál. A kórházban a laborvizsgálatok elvégzése után derült ki: streptococcus támadta meg a kislány testét. Mivel már magas volt a gyulladásszint, átvitték Vanesszát a Semmelweis Gyermekklinikára. 

A gyógyszeres kezelést már Vácon megkezdték és a mentőben is folytatták útközben. A budapesti klinikán az ultrahang vizsgálat kimutatta, hogy a gyulladt rész tele van folyadékkal, így rögtön vitték is a műtőbe.

 Egy vákuumszivacsot tettek az érintett területre, ami folyamatosan szívta ki a folyadékot, amiben a méreg volt 

 - idézte fel a történteket az édesanya

 Ez január 8-án, szerdán történt. Reggel 8 és este 8 között, tehát mindössze 12 óra alatt már hatalmas rombolást végzett a kórokozó, amiről kiderült, hogy húsevő baktérium, latin nevén streptococcus pyogenes 

– magyarázta Klaudia. 

A húsevő baktérium kifejezés nem azt jelenti, hogy  szó szerint eszi a baktérium a húst. Tulajdonképpen arról van szó, hogy enzimeket és toxinokat termel, amik lebontják a sejtfalat és a kötőszöveteket, így a fertőzés gyorsan terjed.  Az élet megmentéséhez gyors orvosi beavatkozásra van szükség

Kiderült: a baktérium toxikus sokk szindrómát, vérmérgezést okozott a kislánynál.

 Sajnos péntekre továbbterjedt a fertőzés. El kellett távolítani hasszéltől hasszélig 1 centi elhalt bőrt, illetve további bőrszöveteket és zsírszövetet, amit a baktérium felfalt. Az édesanya elmondta:  Vanesszát lélegeztetőgépre tették, hogy ne érezze a szörnyű fájdalmat, majd egy vérszűrő gép segítségével átszűrték a vérét. Mindezek mellett kapott vérnyomásnövelőt, keringéstámogatót és vesetámogatót is. Kétszer kellett vért kapnia. Összesen hatszor műtötték a 9 éves kislányt, ebből kettő életmentő műtét volt.

 

Január 8-27-ig volt az intenzív osztályon a lányom. 27-én lekerült az intenzívről a sebészeti osztályra.  Nagyon-nagyon erős kislány, a szervezete végig erősen küzdött. 27-én engedték meg neki, hogy felkeljen és sétáljon. Vanessza már első nap sétált is, nem hagyta el magát, így 31-én már haza is jöhetett a kórházból. Számomra ez az egész olyan volt, mint egy rémálom, iszonyúan féltettem, de próbáltam végig arra összpontosítani, hogy a kislányom nagyon erős és fel fog épülni, végül hazavihetem a testvéreihez

– idézi fel a szívszorító heteket az édesanya.

Az édesanya kiemelte azt, hogy a  kislány nem hagyta el magát, végig küzdött. Akaraterejét nemcsak az édesanya emelte ki, orvosai szerint is a kislány egy csoda.  Az anyuka hálás mind a háziorvosnak, mind a kórházakban dolgozó orvosoknak.

Az egész család imádkozott a kislányért

 Sokat imádkoztunk Istenhez, aki segített nekünk. Most már a gyógyulás folyamata következik 

 mondta megkönnyebbülve az édesanya.
 

Klaudia figyelmeztetni szeretne minden édesanyát

Azt mondták nekünk, hogy ezek a baktériumok minden ember bőrén ott élnek, sokféle van belőlük. Ez éppen az egyik legrosszabb és veszélyes fajta és akkor van gond, ha bejut a szervezetbe. Mint azt megtudtuk, ehhez egy sérülés vagy seb is elég. A kislányom nappal nem vakarta a bárányhimlős kiütéseket, de elképzelhető, hogy álmában akaratlanul megvakarta és a seben keresztül jutott be a kórokozó – magyarázza Klaudia. Nagyon fontos, hogy időben észrevegyék, mert tragédia lehet, ha nem derül ki időben. Ha bejut a szervezetbe a baktérium, 30-50 %-ban megöli a beteget. Ha szepszist is okoz, akkor ennek az esélye már 70 százalék. Vanessza immunrendszerét a bárányhimlő legyengítette, ezért tudott könnyebben rombolni és toxikus sokk szindrómát és szepszist okozni a baktérium. Az orvosok gyors reagálásának és a gondos kezelésnek is köszönhető, hogy a kislány mégis meggyógyult. Az édesanya a történtek után azt javasolja, hogy akinek 2018 előtt született a gyermeke, az mindenképp kérje a védőoltást.

A húsevő baktérium diagnózis előtt ezeket a tüneteket tapasztalta az édesanya

  • magas láz
  • hányás
  • rossz közérzet
  • duzzanat a seb körül
  • nyomásra érzékeny seb
  • meleg tapintású a bőr

 

Magyarországon kötelező az oltás

A bárányhimlőt a Varicella-zoster vírus okozza, ragályos, kiütéssel járó betegség, amely leggyakrabban kisgyermekkorban jelentkezik. Láz kíséretében, a test különböző részein jellegzetes, kezdetben apró, majd hólyagos kiütések jelentkeznek, amelyek pörkösödéssel gyógyulnak. A bárányhimlő leggyakrabban enyhe lefolyású, magától gyógyuló betegség, de számos esetben súlyos szövődménnyel jár. A szövődmények jelentős hányada a bőrt érinti, de kifejlődhetnek idegrendszert érintő szövődmények és tüdőgyulladás is. A védőoltást 12 és 15 hónapos korban kapják meg a gyermekek. A 2018. július 31. után születettek számára a védőoltás kötelező.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek