Bár a szakemberek korábban úgy gondolták, hogy a nagyszabású oltási kampányoknak köszönhetően sikerült előbb megállítani, majd végül teljesen kiszorítani Európából a poliovírust, most úgy tűnik, visszatér. A járványos gyermekbénulás kialakulásáért felelős kórokozót ugyanis az utóbbi időben több európai ország szennyvízében is kimutatták.
Az Európai Unió Egészségügyi Hatósága (ECDC) figyelmeztet, miután Németország hét városában: Münchenben, Bonnban, Kölnben, Hamburgban, Drezdában, Düsseldorfban és Mainzban is poliovírust találtak a szennyvízben. Ez a kórokozó felelős a járványos gyermekbénulás kialakulásáért.
Nem csak Németországban, hanem tavaly szeptember és december között Spanyolország, Lengyelország, valamint az Egyesült Királyság és Finnország szennyvízmintáiban is kimutatták a járványos gyermekbénulásért felelős poliovírust. Igaz, Finnországban az öt, illetve Spanyolországban a két mintavételi helyből csak egy volt érintett, míg a nyolc lengyel mintavételi helyszínből kettőben, a 12 brit mintavételi helyszínből pedig 4 esetben mutatták ki a kórokozót – olvasható az uniós egészségügyi hatóság Eurosurveillance című folyóiratában.
A kutatók szerint a szennyvízmintákban talált vírusok nem a járványos gyermekbénulásért felelős poliovírus úgynevezett vad mintái, hanem más országokból származó poliovakcinázások maradványai. Ezt a típusú, szájon át történő vakcinázást mára már egyik uniós országban sem alkalmazzák, így ezek a vírusok valószínűleg olyan országokból származnak, ahol még ezeket a védőoltásokat használják. A modern oltóanyag elölt vírusokat tartalmaz, Mgyarországon a DTP oltóanyaggal együtt kombinálva kapja a gyermek. Az aggodalom okát az adja a szakemberek körében, hogy az egyes országok szennyvizében talált kórokozók összes törzse genetikailag összekapcsolódott, az összegyűjtött eredmények alapján pedig a kutatók szerint szélesebb földrajzi elterjedéssel kell számolni!
A most a szennyvízből kimutatott poliovírus-minták veszélye abban rejlik, hogy
a gyermekbénulás ellen oltatlan, vagy hiányosan beoltott emberek megfertőződhetnek az orális gyermekbénulás elleni vakcinából származó kórokozóval!
Ritka esetekben az így megfertőződöttek meg is betegedhetnek gyermekbénulásban. Ezért is fontos, hogy a gyermekek időben megkapják a szükséges vakcinázást.
Legutóbb 2010. első felében Tadzsikisztánból jelentettek járványt, ahol a 83 laboratóriumilag igazolt betegből 12 meghalt.