A vágás nélküli technológia kevesebb kockázattal jár. A pajzsmirigyrák betegek ambulánsan vehetik igénybe a kezelést.
A pajzsmirigyrák kezelését forradalmasítja a Közép-Kelet-Európában egyedülálló magyar orvosi kutatás. Az eredményekről ma, február 12-én szerdán számoltak be a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet munkatársai.
Megtudtuk: a tanulmány eredményeként hazánkban érhető el a régióban elsőként a vágás nélküli technológia. Mivel nem nyitott műtét, a betegek számára gyorsabb és kevesebb kockázattal járó gyógyulást jelent, és a pajzsmirigy működését is megőrzi.
A beteg szempontjából alapvetően más, hiszen nincsen szükség vágásra és kórházi befekvésre, varratszedésre sem. A beteg a beavatkozást követően másnap haza is mehet
- magyarázta lapunknak Dr. Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet intervenciós radiológus főorvosa, egyetemi docens.
A szakember elmagyarázta a technológia működését:
A módszer lényege, hogy ultrahangon nyomon követve egy vékony tűvel megszúrják a pajzsmirigy rákos daganatát, felmelegítik a szövetet, a keletkezett hő pedig elpusztítja a kóros sejteket anélkül, hogy a pajzsmirigy működését károsítaná.
A beavatkozás után a betegeknek nem szükséges hormonpótló kezelés, jelentősen csökkennek a szövődmények és a felépülés is sokkal gyorsabb.
Ennek az úgynevezett minimál-invazív, vagyis minimális fizikai beavatkozással járó kezelésnek sok előnye van: minimális a műtéti terhelés, a fertőzésveszély, nem marad heg, jelentősen rövidül a felépülési idő, csökken a beavatkozástól való szorongás. Mindezek mellett olcsóbb is, a kezelés sokkal kevesebb erőforrást és anyagi ráfordítást igényel, mint a fekvőbeteg-ellátásban nyújtott, jellemzően műtéti megoldások. Ráadásul a másfél órás kezelés a pajzsmirigy működését sem befolyásolja.
A daganatok a kezelést követően összezsugorodtak, a sebészeti beavatkozásokkal szemben a páciensek folytathatják a megszokott életüket már néhány órás pihenés után.
Ez a magyar orvosi bravúr egy hosszú kutatás eredménye. A Semmelweis Egyetem munkatársai és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet munkatársai évekig kutattak és hosszú ideig megfigyelték a kezelt betegeket.
A beavatkozást megelőzően alapos kivizsgálás keretén belül választották ki a kutatásban részt vevő pácienseket, majd úgynevezett „onkoteam” orvoscsoport hozta meg a döntést, hogy a beteg alkalmas-e a kezelésre.
55-ből 28 páciens, 19 nő és 9 férfi felelt meg a beválogatási kritériumoknak, végül 27 embert kezeltek - tudtuk meg Dr. habil. Reismann Pétertől.
A Semmelweis Egyetem belgyógyász- és endokrinológus szakorvosa elmondta: a kutatási eredmények alapján az RFA képes az 1 cm-nél kisebb daganatokat hatékonyan kezelni. A kutatásban részt vevők közül 18 esetben már megtörtént a kontrollvizsgálat és egyiküknél sem újult ki a daganat. Az eredmények szerint a termoablációval kezelt daganatok a 12 hónapos kontroll után már nem is voltak láthatóak a képalkotó vizsgálatok során.
A betegek életminőségüe jelentősen javult, a daganat okozta lelki teher lekerült róluk. Egyértelműen mind fizikai, mind lelki értelemben egy sikeres vizsgálatot zárunk
-magyarázta az endokrinológus.
A szakember elmagyarázta, hogy miért vált szükségessé ez a kutatás.
Gyakorivá váltak a rosszindulatú pajzsmirigy betegségek. Korábban a rosszindulatú daganatos betegségek kezelése műtéti eljárást jelentett. Ez gyakran szövődményeket okozott, illetve egy nagyobb méretű vágásra volt szükség, ami pajzsmirigy-alulműködést indított el. Ezért a betegek a pajzsmirigyhormon pótlására szorultak. Ez az új eljárás képes arra, hogy a pajzsmirigy szerkezetét és működését ne befolyásolja. Közvetlenül csak a daganatot és annak környezetét kezeli. Ez megakadályozza, hogy a daganat tovább terjedjen, sőt el is távolítja a daganatot, de megőrzi a pajzsmirigynek mind a szerkezetét, mind a működését, hosszútávú szövődmény nem várható.
Megtudtuk: az elmúlt négy évben az elvégzett beavatkozásokat követően, az utókövetések során sikerült azt kimutatni, hogy eltűnt a daganat és az elmúlt időszakban egyszer sem fordult elő olyan eset, hogy a daganat kiújult volna. Elég hosszú ideig követték nyomon a betegek utóéletét, most már elmondható, hogy az eljárás biztonságos. A cél az, hogy szélesebb körben is hozzáférhessenek a betegek ehhez a fajta kezeléshez.
Az alternatív kezelési technológia a magánellátásban és állami finanszírozásban egyaránt elérhető a betegek számára. A beavatkozás állami finanszírozásban is elérhető a Semmelweis Egyetemen, nem szükséges NEAK-engedély sem, hiszen egyedi méltányossági kérelem nélkül is kezelik a rosszindulatú daganatot. A kezelés a Premier Mednél magánfinanszírozásban vehető igénybe.
A csaknem 300 millió forintos kutatást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) több mint 167 millió forinttal támogatta. Nem csak a betegeknek fontos eredmény ez, a magyar orvosi közösség számára is jelentős szakmai siker, magyar orvosi bravúr. Az új módszer a nemzetközi orvosi ajánlásokba is bekerült, mert a magyar orvosok nemcsak új kezelési irányelveket dolgoztak ki, hanem hozzájárultak egy globálisan alkalmazható orvosi innováció elterjedéséhez a pajzsmirigyrák kezelésében. A kutatás eredményeit bemutatták több hazai és nemzetközi kongresszuson, és különösen nagy figyelmet kaptak az Európai Kardiovaszkuláris és Intervenciós Radiológiai Társaság (CIRSE), valamint a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaság kongresszusán.