Megdöbbentő

Óriási felfedezést tett a NASA: ez mindent megváltoztathat

KL

Létrehozva: 2025.02.05. 18:40

Most végre pontosabb képet kaptak erről a szakemberek.

A NASA egy furcsa, eddig soha nem látott bolygót követett nyomon a Naprendszerben, amely több mint nyolcszor akkora, mint a Föld.

Újabb információk derültek ki a Földnél is nagyobb égitestről Fotó: Pixabay

A GJ 1214 b néven ismert exobolygót a Hubble-űrteleszkóp még 2009-ben észlelte először. Összetételét azonban a látóteret akadályozó sűrű felhőtakaró miatt eddig nem sikerült megfejteni. Most a James Webb Űrteleszkóp (JWST) fejlett képességeinek köszönhetően a tudósoknak sikerült átnézniük rajta a közép-infravörös műszer (MIRI) segítségével, és jelentős új részleteket fedeztek fel a bolygó légköréről.

Az égitest felfedezésének idején úgy gondolták, hogy ez a legvalószínűbb ismert óceánbolygó-jelölt, és a tudományos közösség csak „vízi világnak” nevezte. Az Ophiuchus csillagképben található szülőcsillaga 48 fényévre van a Naptól, amelyet a NASA szerint 1,6 naponta kerül meg. A GJ 1214 b-t mérete miatt a szubneptunuszok közé sorolták, így nevezik azokat a bolygókat, amelyek kisebbek a Neptunusznál, de nagyobbak a Földnél. Ebben az esetben a GJ 1214 b tömege 8,17 Föld.

Ám most a JWST infravörös technológiája lehetővé tette a szakemberek számára, hogy részletes hőtérképet készítsenek, megörökítve a bolygó „nappali és éjszakai” ciklusait.

A legmegdöbbentőbb felfedezés azonban talán az, hogy az égitest légköre mennyi fényt ver vissza a gazdatest csillagáról.

A GJ 1214 b exobolygó rendkívül kis távolságban kering szülőcsillaga körül, körülbelül a Föld és a Nap közötti távolság hetvenedénél. Ennek eredményeként a bolygó kötött tengelyforgással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ugyanannyi idő alatt kerüli meg a csillagot, mint amennyit a saját tengelye körül forog.

Ez a különleges együttállás azt okozza, hogy a csillag folyamatosan a bolygó egyik oldalára világít és melegíti azt, míg a másik oldal örök sötétségben marad, és a szél a levegőt erre a hűvösebb féltekére szállítja.

Számos kísérletet tettek már a GJ 1214 b légkörének rejtélyeinek megfejtésére, elemezve a csillag fényét, amint az minden egyes átvonulás során áthalad a bolygó légrétegein. Általában ez a folyamat a gázok jellegzetes jeleit hagyja a fényen. A korábbi megfigyelések azonban nem hoztak eredményt, amíg a JWST be nem lépett, hogy új fényt derítsen - számol be róla a Daily Star.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek