Végre megtalálták az ókori egyiptomi eltűnt fáraó sírját az újabb erőfeszítéseknek köszönhetően, amelyek célja a történelmi kamra felderítése volt. Ez pedig egy olyan felfedezés, amely százévente egyszer történik meg, ugyanis ez az első királyi sír, amelyet az egyiptológusok felfedeztek 1922 óta.
Százévente csak egyszer történik ilyen felfedezés: megtalálták az eltűnt egyiptomi fáraó sírját. Több mint 3500 éve rejtély a fáraó sírjának holléte, azonban a régészek új erőfeszítéseket tettek a történelmi kamra felderítésére és megtalálták II. Thotmesz nyughelyét.
Az egyiptológusok számára ez az első királyi sír, amit felfedeztek, Tutanhamon király sírjának 103 évvel ezelőtti, 1922-es leleplezése óta. Az új lelet feltárására egy közös egyiptomi és brit régészeti misszió felügyelete alatt került sor.
II. Thotmesz király sírjának megtalálására összpontosítva a figyelem az ókori Egyiptom azon területére irányult, amelyet a Királyok völgyétől 2,4 kilométerre nyugatra találtak Luxor nyugati hegyvidékén. A király az egyiptomi 18. dinasztia negyedik fáraója volt, aki Kr.e. 1493-tól Kr.e. 1479-ig uralkodott, és az ókori Egyiptom egyik legnagyobb vezetőjének tartották.
Az Egyiptomi Turizmus és Régészeti Minisztérium figyelemre méltó felfedezésnek nevezte a leletet, amelyet ásatás és kutatás során találtak egy olyan helyszínen, amelyet korábban Wadi C-4 sírnak hívtak. A helyszín bejáratát és fő folyosóját 2022-ben fedezték fel, és azóta folyik a kutatás. Február 18-án az új bizonyítékokat végérvényesen II. Thotmesz fáraó sírjaként azonosították.
Az ásatás vezetője, Piers Litherland elárulta, hogy eleinte azt hitték, hogy egy király feleségének sírjára bukkantak, azonban a széles lépcső és a nagy ajtók egy fontosabb személyre utaltak. A sír rossz állapotban van a történelem során dokumentált árvizek és természeti katasztrófák miatt, ez az oka annak is, hogy a sír részben beomlott, és a lelőhely szerkezeti épsége meggyengült - írta a LadBible.