Egyre több csaló próbálja kihasználni a jóhiszemű munkakeresőket, így ha nem vagyunk elég óvatosak, a kecsegtető, kihagyhatatlan álláshirdetés helyett könnyen csalás áldozataivá válhatunk. Mutatjuk, hogyan védekezhetünk ellenük!
1. Túl szép, hogy igaz legyen
Ne legyünk naivak! Bármilyen munkáról legyen szó, valós teljesítmény nélkül nincs siker. Ha valaki az „álmaink állását” kínálja, amellyel időtakarékosan, kényelmesen és szakképzettség nélkül kereshetünk sokat, akkor nyugodtan gyanakodhatunk. A jól fizető állások általában nagy felelősséggel és komoly elvárásokkal párosulnak.
2. Fizetni kell a tanfolyam díját
Gyanús lehet, ha a hirdetett munkakör csak valamilyen speciális alkalmazás vagy eszköz használatának ismeretével tölthető be, amelynek elsajátításához a jelentkezőnek még a felvételi folyamat elindítása előtt részt kell vennie egy kötelező tanfolyamon, amelynek költségét a jelentkezőnek kell állnia. A „munkáltató” állítása szerint a sikeres felvételt követően az első kiutalt fizetéssel visszafizetik a tanfolyam díját.
3. Vizsga után jöhet a munka
Gyakori csalási forma, amikor bizonyos minősítések megszerzését várják el a jelentkezőktől, majd a sikeres vizsga után azt ígérik, hogy „garantálják” az adott munkakörben történő foglalkoztatást. Az ilyen csalásoknál az áldozatok legjobb esetben valóban szereznek egy tanúsítványt, álláshoz azonban nem jutnak.
4. Speciális eszközök beszerzése
Gyanúra adhat okot, ha a „sikeres felvételi” után egy konkrét szerszám vagy eszköz – például egy irodai laptop –beszerzésére van szükség a munkavégzéshez, amit a jelentkezőnek kell kifizetnie, ám az ígéret szerint a munkáltató az első fizetéssel visszafizeti az eszköz árát. Ilyenkor a csalók azt próbálják elérni, hogy az áldozat egy általuk üzemeltetett webhelyről vásárolja meg az eszközt, így nemcsak az állásról derül ki hamar, hogy csalás volt, hanem a pénzt sem látja viszont.
5. Az egyszerű adathalászat sem ritka
Továbbra is gyakori módszer, hogy a csalók a felvételi folyamatot arra használják, hogy rávegyék az áldozatokat személyes és pénzügyi adataik megadására, amiket aztán más csalásokhoz is fel tudnak használni.
6. Illegális áruk értékesítése
A csalók olykor egyszerű, otthonról végezhető munkalehetőséget kínálnak, amelynek során a vétlen munkavállaló az otthoni címén átveszi az árukat, eltávolítja a csomagolásukat, majd tovább küldi azokat egy másik címre. Ezt a módszert az elkövetők az illegálisan vásárolt áruk tovább-értékesítésénél vagy lopott kártyákkal vásárolt termékek esetén alkalmazzák. Az áldozatok a hónap végén nem kapnak fizetést az elvégzett munkáért, és még a rendőrséggel is meggyűlhet a bajuk.
1. Legyünk résen mindig!
A munkakeresők sokszor kiszolgáltatott helyzetben vannak, és sajnos számos csaló cég próbálja átverni őket. Íme néhány figyelmeztető jel, amelyek segíthetnek elkerülni a csaló hirdetéseket.
2. Rejtegetik a cég hátterét
A megbízható álláshirdetésekben általában megtalálhatók a cég neve, elérhetőségei és rövid bemutatása. Ez lehetővé teszi, hogy könnyen ellenőrizzük a vállalat hátterét és hitelességét. Ha ezek hiányoznak, érdemes gyanakodni.
3. Minden csupa ígéret
Ha úgy érezzük magunkat az álláshirdetés olvasása közben, mintha a piacon akarnának ránk tukmálni valami olcsó árut, akkor legyünk résen! A csupa ígérettel, hangzatos megfogalmazásokkal teletűzdelt álláshirdetések csalásra utalhatnak.
4. Nincs leírva a bérezés
A korrekt hirdetések mindig feltüntetik, milyen fizetésre számíthatunk a munkánkért cserébe. Ha azt látjuk, hogy a szövegben nem említenek pontos számokat, csak ígérgetnek vagy utalgatnak gyakran nagyon magas összegekre, akkor valószínűleg átverésről van szó.
5. Kevés elvárás, nagy ígéret
Gyanúra adhat okot, ha a munka betöltéséhez alacsony követelményekre van szükség, például a felvételi folyamat csupán egyetlen fordulóból áll, és rendkívül gyorsan sikerül megállapodnunk a céggel.
6. Túl magas fizetés ígérete
Mindig fésüljük át az apró betűs részeket. Ha a fizetés irreálisan magas egy egyszerű, betanított munkához, érdemes alaposan megvizsgálni a hirdetést.
7. Folyton sürgetnek minket
A csaló cégek általában azonnali cselekvésre sürgetnek, hogy ne legyen időnk átgondolni a döntést. Ha sürgetnek minket, kérjünk egy nap gondolkodási időt és konzultáljunk valakivel, akiben megbízunk.
8. Tele van elütéssel
A helyesírási hibáktól hemzsegő, nyelvtanilag helytelen, magyartalanul megfogalmazott hirdetésektől is jobb tartózkodni, hiszen egy komoly cég biztosan nem engedné, hogy hibásan gépelt szöveget publikáljon.
9. Ingyenes címet használnak
Az is gyanakvása adhat okot, ha az álláshirdetés ingyenes e-mail szolgáltatóval van feltüntetve. A megbízható cégek saját domain névvel rendelkező e-mail-címet használnak.
10. A távmunka súlyos ára
Ha az álláshirdetésben említik a home office lehetőségét, de az adott munkahely nem biztosít hozzá elégséges eszközöket, gyanúra adhat okot. A munkaviszony keretében a munkáltató kötelezettsége a munkavégzéshez szükséges feltételek biztosítása, így ez a távmunkavégzés esetén is irányadó.
+1 könyvajánló
Így válhatunk sikeressé
A világ legfontosabb cégvezetőinek, tulajdonosainak és úttörő gondolkodóinak bölcsessége egy kötetbe gyűjtve.
David M. Rubenstein: Mitől leszel jó vezető?
4990 Ft, 21. Század Kiadó
Szöveg: Antalfi Krisztina - Fanny magazin