Idő

Óraátállítás: nem csak az emberek, de a háziállatok is szenvednek tőle

GUY

Létrehozva: 2025.03.29.

Azt már a tudomány is bizonyította, hogy mennyire nem tesz jót az emberi szervezetnek a téli és a nyári időszámítás közötti folyamatos váltogatás. Így vagy úgy, de mindenkit megvisel az óraátállítás, még a háziállatokat is!

Elérkezett az újabb tekerés ideje, vagyis: március 30-án, vasárnap hivatalosan is elkezdődik a nyári időszámítás. Mindez azt is jelenti, hogy ismét meg kell pörgetni egyszer az órákat. A nyári időszámítás kezdete az a fajta óraátállítás, amit a többség nem kedvel. Ilyenkor egy órával kevesebb jut az alvásra, miután március 30-án hajnali 2-ről kell 3 órára előreállítani az időmérő eszközöket!

óraátállítás
"Hogy is van ez az óraátállítás nyáron?" Március 30-án hajnali 2 órakor 3 órára kell állítani az órákat és elkezdődik a nyári időszámítás. Fotó: Yury Kim / Sora Shimazaki / Pexels (illusztráció)

Megviseli a bioritmusunkat az óraátállítás

Ennek az elveszített 1 órának a hatásait pedig tetszik vagy sem, de ki-ki a maga módján megérzi. A szervezet legalábbis biztosan – még ha úgy is érezzük, hogy nem így van. Ezt már számtalan kutatás és vizsgálat igazolta az utóbbi évekből. Nem véletlenül hagyná a fenébe az egészet az Európai Unió is.

Persze ezt az alvás kárára elvett egy órát – azzal együtt, hogy tényleg nem egészséges – idővel behozza a szervezetünk, alkalmazkodik az új ritmushoz és a belső órát is a nyári időszámításhoz hangolja.

 

Mikor lesz már vége?

Eredetileg úgy volt, hogy 2021-től eltörlik az óraátállítást az Európai Unióban, mivel csak elhanyagolható gazdasági haszonnal jár. Azonban még mindig vannak bizonytalanságok: például olyan kérdésekben kell megegyeznie a tagállamoknak, hogy nyári vagy téli időszámításra térjenek át, illetve melyik, Európában megtalálható három időzóna mellett döntsenek. Egyes becslések szerint az óraátállítás eltörlése legkorábban 2026-ban valósulhat meg, de pontos dátum még nincs. 

 

Az óraátállítás a háziállatokra is hatással van! 

Viszont nem csak az emberek érzik meg az óraátállítás hatásait: a háziállatok is érzékelik, hogy valami megváltozik ilyenkor. Azzal együtt, hogy nem tudnak órát olvasni, nekik is van egy belső órájuk, amit az anyagcsere-folyamatok és a hormonális változások irányítanak. Az emberekkel egy környezetben élő állatok, mint a kutyák, a macskák, vagy akár a tehenek is szokások szerint élik az életüket. Vagyis hatással van rájuk a gazdájuk napi rutinja, tehát az óraátállítás is. 

A háziállatok is pontosan tudják, hogy mikor van etetés vagy mikor szabad kimenniük elintézni a dolgukat. Ha ez az óraátállítás miatt megváltozik, akkor az ő belső órájuknak is alkalmazkodnia kell ehhez, ami eltarthat néhány napig. Gazdiként ilyenkor ezért érdemes figyelni arra, hogy kedvenceink nem feltétlenül értik, hogy miért jött egy órával előbb a vacsora.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek