Az aszteroida több mint száz éve nem járt ennyire közel bolygónkhoz.
A 2014 TN17 jelű aszteroida magyar idő szerint március 26-án délután kerül közel a Földhöz - az objektumok több mint száz éve nem járt ilyen közel hozzánk, a kutatók ezért is követik figyelemmel.
Az aszteroida potenciálisan veszélyesnek számít, ám ez a megnevezés a méretét és közelségét jelöli, nem kell ugyanakkor a becsapódásától tartani. A 165 méter átmérőjű kisbolygó március 26-án mintegy 5,1 millió kilométerre lesz tőlünk, ami csillagászati szempontból viszonylag kis távolságnak számít. A kutatók számításai szerint a 2014 TN17 2200-ig nem kerül ismét ilyen közelségbe Földünkhöz, jelenleg azonban 77 300 km/h sebességgel száguld irányunkba.
Az aszteroida még így is túl messze lesz ahhoz, hogy szabad szemmel vagy amatőr távcsővel megfigyelhető legyen, de a NASA figyelemmel fogja kísérni, hogy további információkat gyűjtsön róla - írja a livescience.com.
Jelenleg körülbelül 2 500 potenciálisan veszélyes aszteroida ismert, de egyikük sem jelent közvetlen veszélyt a Földre. A tudósok folyamatosan figyelik ezeket az objektumokat, és ha szükséges, a NASA képes lenne eltéríteni egy veszélyes aszteroidát – ezt bizonyította a DART küldetés is 2022-ben, amikor sikeresen módosították egy aszteroida pályáját.