Tech

Állítsd át a telefont, mielőtt üzenetet küldesz, különben...

Létrehozva: 2025.03.31.

A legfelsőbb helyről érkezett a figyelmeztetés. Ha így küldesz üzenetet, bajba kerülhetsz!

Aligha kell részletezni, hogy online biztonságunk mennyire fontos. A világhálón, okos eszközökkel tartjuk a kapcsolatot szeretteinkkel, annak segítségével dolgozunk, céges megbeszéléseket tartunk, a neten intézzük pénzügyeinket, fizetjük be számláinkat, vásárolunk. Mobilunk már rég több egyszerű telefonnál: egyszerre személyi számítógép és pénztárca is. És noha az esetek többségében épp arra kell figyelnünk, hogy a hackerek, csalók milyen trükköket eszelnek ki, hogy vírusokat juttassanak el a készülékeinkre vagy épp adatokat csaljanak ki tőlünk, sajnos van, amikor épp mi hibázunk hatalmasat, és a biztonságunk csakis azon múlik, mi mennyire vagyunk körültekintőek. Így van ez az üzeneteink kapcsán is.

Vigyázz az üzenetekkel!  Fotó: Unsplash

A legfelsőbb helyről adták ki a figyelmeztetést: vigyázz, hogy kezeled az üzeneteket!

A közelmúltban épp az NSA, azaz az Amerikai Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Ügynöksége adott ki figyelmeztetést azzal kapcsolatban, hogy mielőtt üzenetet küldenénk, fontos beállításokat kell eszközölnünk a telefonunkon. Egész konkrétan a Signal, illetve a (nálunk jóval ismertebb) WhatsApp kapcsán jelezték: egyetlen rossz mozdulat, egyetlen rossz döntés, és a privát üzeneteink illetéktelenek kezei közé kerülhetnek. De miről is van szó?

Ezen üzenetküldő alkalmazásoknál, illetve szinte minden üzenetküldő alkalmazásnál a csoportbeszélgetések jelentik az egyik legnagyobb veszélyt – ugyanis ha meggondolatlanul vagy tudtunkon kívül olyan embert is felveszünk a csoportba, akit nem kellene, akkor máris kész a baj. Sajnos minkét üzenetküldő alkalmazásnak van olyan funkciója, mely segítségével nem kell egyenként, "személyesen" meghívni embereket a csoportba, elég egy linket körbeküldeni, és onnantól mindenki be tud lépni, aki megkapja ezt a linket. Ez elsőre kényelmes megoldásnak tűnhet, azonban belátható, mennyire veszélyes, ha egy érzékeny adatokat kezelő (mondjuk céges) csoportbeszélgetést ilyen linkekkel kezelünk, ugyanis egyszerűen nem tudjuk innentől kordában tartani, kihez jutnak el az információk. A Signal esetében legalább le lehet tiltani a beállításoknál ezt az opciót, a WhatsAppnál azonban nem – a szakértők azonban épp a biztonsági problémák miatt azt kérik, ne éljünk ezzel a meghívási lehetőséggel.

A másik, még problémásabb opció a "összekapcsolt készülékek" (Linked Devices) néven fut, és gyakorlatilag az összes összekapcsolt készülékre valós időben tükrözi a mi készülékünkön futó beszélgetéseket, üzenetváltásokat. Ez természetesen bizonyos esetekben kifejezetten hasznos, például ha több mobilunk van, vagy szeretnénk, ha a tabletünkön is mindig frissüljenek mondjuk a mobilos WhatsApp-üzenetváltásaink. Az NSA azonban azt kéri: rendszeresen ellenőrizzük ezt a menüpontot, és ha olyan készüléket találunk rajta, amit nem tudunk egyértelműen beazonosítani, azonnal tiltsuk le, válasszuk le, nehogy a tudtunkon kívül olyan készülékre továbbítsunk mindent, ami nem a miénk!

Ugyan az NSA, mint amerikai szervezet felhívása elsősorban az USA lakosságának szól, bizony érdemes megfogadni a világ legbefolyásosabb országa legfőbb hírszerző szervezetének ajánlását még akkor is, ha épp Európában, vagy úgy alapvetően a világ bármely táján élünk!

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek