A magyar kriminalisztika történetének legnagyobb droglaborját számolták fel a hétvégén. A bíróság mégis szabadlábra helyezte a gyanúsítottakat. Hogyan lehetséges ez?
Csepeli droglabor: a kétnapos helyszínelés alatt elképesztő mennyiségű, azaz közel 7,5 tonnányi drogalapanyagot találtak a Csepel Művek területén. A feketepiaci érték akár 12 milliárd forint is lehetett volna. Hiába foglaltak le vegyszereket, védőfelszereléseket, a gyanúsítottak mégis szabadlábon védekezhetnek.
Napokig forrósította a közvéleményt a hír, amelyről elsőként a Bors számolt be: a rendőrök kábítószergyártás gyanújával razziáztak a Csepel Művek területén, ahol egy laboratóriumban nagy mennyiségű, droggyártáshoz használható anyagot találtak. A látvány filmbe illő volt: védőruhás rendőrök, lefoglalt vegyszerek, bilincs. A gyanúsítottakat előállították, az ügyészség pedig azonnali letartóztatásukat kérte. Mindenki biztosra vette: rács mögé kerülnek. De nem így történt.
A Budai Központi Kerületi Bíróság szerint a jelenlegi nyomozati anyagokból nem egyértelmű, hogy a laborban valóban drogot állítottak volna elő, vagy legalább az, hogy ez volt a céljuk. A vegyszerek önmagukban nem tiltottak és a cég működése a bíróság szerint papíron legális.
"Először is ki kell emelni, hogy az említett kft. vegyi anyagok gyártásával foglalkozó cég, ezért különböző vegyi anyagok ott, valamint a gyanúsítás szerinti raktárban is napi rutin szerint megtalálhatóak. A gyanúsítottakkal közölt kábítószer készítésének elősegítése bűntettének széles körű nyomozási bírói gyakorlata nem ismert, ugyanakkor ez esetben is – mint bármely más bűncselekmény esetében – azt kellett vizsgálnia a bíróságnak, hogy a közölt gyanúsítás lefedi-e az adott bűncselekmény törvényi tényállását.
Ennek a bűncselekménynek a törvényi tényállása szerint a cselekmény megállapításához a „kábítószer termesztésének vagy előállításának céljából kell az ahhoz szükséges anyagot, berendezést vagy felszerelést készíteni, megszerezni, az ország területére behozni, onnan kivinni, azon átszállítani, avagy átadni”.
E bűncselekmény esetén tehát azt kell bizonyítani, hogy az egyébként nem illegális anyagok beszerzésére és tárolására azért került sor, hogy azok segítségével a gyanúsítottak kábítószernek minősülő anyagot állítsanak elő - írja a bírósági határozat. A döntés lényege: a jelenlegi jogszabályok alapján nem elég a bizonyíték arra, hogy bűncselekmény történt, így a legsúlyosabb kényszerintézkedést – a letartóztatást – nem lehet elrendelni.
A rendőrség és az ügyészség jogértelmezése szerint egyértelműek a bizonyítékok, a bíróság azonban másként értelmezte a jogszabályt, és ha ez így van, akkor a jogszabályon kell módosítani. Jelenleg ugyanis - a bírósági értelmezés szerint - csak akkor lehet letartóztatni a gyanúsítottakat, ha egyértelmű bizonyíték van arra, hogy ténylegesen drogot gyártottak és forgalmaztak, az ehhez szükséges nagy mennyiségű alapanyag, az előkészület még kevés. Erre kell megoldást találni, hogy a kábítószer ellen meghirdetett zéró tolerancia érvényesüljön.
Itt a megdöbbentő bizonyíték, hogy egyértelművé kell tenni a jogi környezetet, mert ilyen nem fordulhat elő
- fakadt ki Horváth László. A kormánybiztos felháborítónak találja, hogy szabadlábon védekezhetnek a csepeli kábítószergyár gyanúsítottjai.
A rendőrség, a NAV, az NNI tette a dolgát, lecsaptak, elfogták a méregkeverőket, akik 7,5 tonna kábítószert akartak piacra dobni. A főügyészség egyetértett a rendőrség letartóztatási indítványával. A Fővárosi Törvényszék pedig felháborító módon elutasította ezt, úgy döntött, hogy mindhárom gyanúsított szabadlábon védekezhet, azaz kisétáltak a fogdából
- írta Facebook oldalán. A kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos már korábban elmondta, hogy a rendőrség munkáját a kábítószer kereskedőkkel szembeni küzdelemben azzal is akarják támogatni, hogy olyan jogszabályi környezetet teremtenek, amely a rendőrségi beavatkozást hatékonyabbá, gyorsabbá és eredményesebbé teszi a kábítószer-kereskedőkkel szemben. Ez egy olyan eset, ami bizonyítja, hogy miért van szükség a jogi környezet pontosítására.
Fontos, hogy minden jogi kiskaput bezárjanak, módosítsák a törvényeket és ezáltal hatékonyabban lehessen fellépni mind az előállítókkal, mind a terjesztőkkel szemben.