Újabb bolygó fennmaradása forog kockán...
Korábban már többször is beszámoltunk 2024 YR4 nevet viselő meteoritről, amelyről időközben kiderült, hogy 3,1%-os valószínűséggel belecsapódhat bolygónkba 2032. december 22-én.
Időközben az űrkutatók újabb vérfagyasztó jóslattal álltak elő az aszteroida kapcsán. Ugyanis a szakemberek eddig attól tartottak, hogy a 2024 YR4 a Földbe fog becsapódni, ám most már úgy vélik, hogy a Holdat találhatja el.
A NASA nagy teljesítményű James Webb Űrteleszkópjának (JWST) új megfigyeléseinek köszönhetően a kutatók szerint van esélye annak, hogy a meteorit a Hold felszínébe csapódjon. A csillagászokból álló nemzetközi csapat egy kutatási feljegyzésben a következőt írta:
Míg a 2024 YR4 2032. december 22-én bekövetkező földi becsapódása most már kizárt, a Holdba való becsapódás valószínűsége jelenleg továbbra sem nem nulla.
Hozzáteszik, hogy a JWST 2025 májusában további megfigyeléseket végez a 2024 YR4-ről, amelyek „elsősorban az aszteroida pálya- és hőtani tulajdonságainak pontosítását jelentik”. Egy hátborzongató vizualizáció nemrégiben bemutatta, mi történhet, ha az aszteroida 2032-ben becsapódik a Földbe, ahogy attól a tudósok tartanak.
Ha az aszteroida becsapódna a Földbe, a felszabaduló energia 8 megatonna TNT-nek felelne meg, ami egy Washington D.C. méretű területet képes lenne elpusztítani. Egy ekkora robbanás több mint 500-szor erősebb lenne, mint a Hirosimára ledobott atombomba, amelynek hatóereje körülbelül 15 kilotonna (0,015 megatonna) volt.
A futballpálya méretű űrszikla februárban váltott ki óriási riadalmat, amikor a tudósok megemelték annak esélyét, hogy 2032-ben becsapódik a Földbe, majd aztán ismét csökkentették azt - írja a Daily Star.