A román család évekig ajtótámasznak használta a folyóban talált borostyánkövet. Nem is sejtették, mennyit ér valójában.
Érték minden, amit egy hozzátartozó hagy ránk, de azt a Buzau megyei (Románia) család sem sejtette, hogy a nagy narancssárga kő, amivel a nagynéni az ajtót támasztotta, többet ér az egész háznál.
Az idős nő a folyómederben találta a 3,5 kilogrammos követ évekkel ezelőtt és hazavitte. A Colt faluban élő nő nem sejtette, hogy mennyit ér a kő, de tetszett neki, ezért megtartotta és ajtótámasznak használta. Az idős nőhöz egyszer be is törtek és elvitték tőle az arany ékszereket. De a követ a tolvajok sem vitték el, mert ők sem gondolták, hogy értékes lehet.
Az ő halála után az örökösök, akik tudták, hogy a Buzau folyóban találta a nő a követ és a folyó partján gyakran bányásszák a borostyán darabokat, gondolták eladják - számolt be a Digi24 portál.
Megtudtuk: a hozzátartozók elvitték a helyi múzeumba a követ és a krakkói Történeti Múzeum szakértői vizsgálták meg. Kiderült, hogy minden bizonnyal ez a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, 38-70 millió éves lehet és egymillió eurót ér.
"A felfedezés tudományos és múzeumi szinten is nagy jelentőséggel bír"
- mondta Daniel Costache, a Buzău Megyei Múzeum igazgatója a lapnak. Hozzátette: nemzeti kincsnek nyilvánítják az egyedi borostyánkövet.
A borostyán egy drágakő, de nem önálló ásványként tartják számon, hanem számos szerves vegyület keveréke. Fa gyantából lesz, a viszkózus anyag idővel kövesedik és vöröses barna színe lesz. A megtalált borostyán a rumanit fajtához tartozik, ami a vöröses árnyalata miatt vált híressé.
A Science Alert szaklap felidéz egy hasonló esetet, amikor az amerikai Michigan államban egy férfi egy nagy szikladarabot használt ajtótámasz, de évtizedekkel később kiderült, hogy az egy 100 000 dollár értékű meteorit.
Harminc évig házának ajtaját támasztotta ki a férfi, az égből a földjére pottyant a képződmény. Aztán megkért egy geológust, hogy vizsgálja meg a tíz kilós követ. A geológus professzor megállapította, hogy ez a legnagyobb égi lelet, amit szakmai pályafutása során látott, sőt, a kezébe vett.