Felfedezés

Megszólaltak a csillagászok: végre válaszoltak erre a sokakat foglalkoztató kérdésre

KL

Létrehozva: 2025.04.14.

Nem titkolóznak tovább ezzel kapcsolatban.

Az űrben hallható rejtélyes hangok tökéletes díszletet adhatnának egy sci-fi filmhez, amelyben az űrhajósok felkutatják a forrást, és őrült felfedezéseket tesznek.

Hihetetlen felfedezést tettek a csillagászok / Fotó: Gazdag Attila (Illusztráció)

De ez egy viszonylag valós helyzet is, mivel egyre többet és többet tudunk meg arról, hogy mi zajlik a világegyetemben. És bár ez nem egészen olyan drámai (vagy talán nem is olyan izgalmas), mint egy film cselekménye, a csillagászok végül kiderítették, hogy mi küldött egy titokzatos rádiójelet az űrben.

Az ismétlődő jelet először egy teljes évtizeddel ezelőtt észlelték, és a csapat értetlenül állt a kérdés előtt, hogy mi okozhatja. A tudósok nemrég a Nature Astronomy című folyóiratban tették közzé az eredményeket, miután számos technológiát és eszközt használtak fel a következtetés levonásához.

Naponta körülbelül két órán át sugároztak rádiójeleket a Földre, és úgy gondolták, hogy a Nagy Medve csillagképből származnak, az északi égbolt csillagainak mintázatából. Korábban a szakemberek csak a neutroncsillagokhoz kapcsolták az ehhez hasonló, rejtélyes, hosszú periódusú rádió szigmákat.

Tanulmányuk azonban teljesen új megvilágításba helyezte ezt, mivel a tudósok most már úgy vélik, hogy az ismétlődő rádiójelek egy halott csillagpártól származhatnak. A kutatócsoport egy furcsa kettős rendszerhez vezette vissza őket, amely egy fehér törpét és egy vörös törpe kísérőcsillagot tartalmaz, és amely olyan szorosan kering, hogy mágneses mezejük folyamatosan kölcsönhatásba lép egymással.

Tehát alapvetően a csillagok kétóránként egymásnak ütközve adják ki ezeket a rádiójeleket - amelyek jellemzően múlékonyak, és általában másodpercektől néhány percig tartanak.

Számos olyan erősen mágnesezett neutroncsillag, vagy magnetár ismert, amely néhány másodperces időtartamú rádióimpulzusokat mutat

- mondta Charles Kilpatrick, a Northwestern Egyetem asztrofizikusa és a tanulmány társszerzője az EurekAlert! című lapnak adott nyilatkozatában, majd hozzátette:

– Egyes asztrofizikusok azzal is érveltek, hogy a források talán azért bocsátanak ki impulzusokat rendszeres időközönként, mert forognak, így csak akkor látjuk a rádióhullámokat, amikor a forrás felénk forog. Most már tudjuk, hogy legalább néhány hosszú periódusú rádiótranziens kettőscsillagokból származik. Reméljük, hogy ez arra ösztönzi a rádiócsillagászokat, hogy lokalizálják a források új osztályait, amelyek neutroncsillagokból vagy magnetár kettőscsillagokból származhatnak - idézi a szakember szavait a Ladbible.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek