27 év után került pont a Fenyő-gyilkosság rejtélyes történéseire. Gyárfás Tamás börtönbe fog vonulni és már az is megvan, mennyit kell jó esetben ülnie 7 éves büntetéséből.
Gyárfás Tamás szabadon távozhatott a bíróságról, pedig hét év börtönre ítélték. Hogyan történhetett meg mindez? Erről beszélt Gyárfás ügyvédje, Zamecsnik Péter az ítélethirdetés előtt, aki biztosra vette, hogy védencét a tárgyalóteremben nem fogják letartóztatni. Gyárfás ugyanis teljesen együttműködő volt mindvégig az eljárás során, és az ítéletig bűnügyi felügyelet alatt állt. Így az is joggal feltételezhető, hogy időben bevonul a börtönbe is.
Másrészt, a joggyakorlat is fontos. Ifj. Lomnici Zoltán a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta: ha az elsőfokú ítélet után nem rendelték el a vádlott letartóztatását, akkor a másodfokú bíróság – amennyiben az elsőfokú döntést helybenhagyja – jellemzően nem változtat ezen. A bűnösség kérdésében és a hét év tekintetében pedig mindkét bíróság egyetértett.
Gyárfás – ha jó magaviseletet tanúsít a börtönben –, büntetése háromnegyede után feltételesen szabadlábra kerülhet. Ez 5 év 1 hónap tényleges fogságot jelent.
Az egykori sportvezetőt 2018. április 17-én bűnügyi őrizetbe vették. Ekkor gyanúsították meg a Fenyő-gyilkosság kapcsán felbujtással. Azt a keddi napot és a szerda hajnalt Gyárfás a fogdán töltötte, majd aznap házi őrizetbe került. Ezzel saját budai villája foglyává vált, bokapereccel. De ez sem tartott sokáig. Három nappal később, egy pénteki délelőttön még enyhébb őrizetéről döntöttek: ez lett a lakhelyelhagyási tilalom. Ekkor a kijelölt területet, ami a lakóhelyének környezete volt, nem hagyhatta el külön engedély nélkül. Viszonylag hamar ennek is vége szakadt. Gyárfás 2018 júliusában, 200 millió forintos óvadékért cserébe megszabadult a bokaperectől és szabad emberként mozoghatott az országban, sőt még külföldre is utazhatott. Így ment ez egészen 2024 júniusáig. Akkor ugyanis bűnügyi felügyelet alá került, pedig ekkor már túl volt az elsőfokú, 7 év fegyházat jelentő februári ítéletén. A bűnügyi felügyelet idején nem hagyhatta el az ország területét, de egyebekben szabadon mehetett bárhová. Ezt az intézkedést 2025. április 10-i, jogerős elítélésekor, azaz tegnap szüntették meg.
Mennyi számít bele ezekből a kényszerintézkedések alatt töltött időkből a 7 éves büntetésébe? Csupán négy nap. Az őrizetben töltött egy, és a házi őrizetben lévő három napja.
A behívót a börtönbe – jogászok tapasztalatai szerint – a jogerős ítélettől, azaz csütörtöktől számítva, két-öt héten belül kaphatja meg. Ez tartalmazza azt az információt, hogy melyik börtönbe kell bevonulnia. Rajta lesz, hogy a bevonulásakor vigye magával személyijét, adókártyáját és tb-kártyáját is.
A bevonuláshoz tanácsot adó oldalak szerint a börtönökben csak a zöld színű katonai málhazsákot engedélyezik, ebből is legfeljebb két darabot. Tehát a bevonuláskor ezekbe érdemes tennie a szükséges holmijait, melyek a következők: tusfürdő, sampon, fogkefe, fogkrém, 5 tekercs wc-papír, műanyag papucs, 7 alsónadrág, 7 darab zokni, három fehér, felirat nélküli póló, mosószappan, tréning ruha, fekete, felirat nélküli bőr sportcipő, borotva, borotvahab, boríték, bélyeg, toll, nejlonzacskók, 20.000 forint készpénz, olcsó karóra ébresztő és világító funkcióval, könyv, körömcsipesz, 1 zacskó kávégranulátum, ceruza elemek, műanyag pohár, tányér, kés, villa, két lakat, nyakba akasztható kulcstartó.
Élelmiszercsomagot havonta kétszer kaphat, egyenként 5 kilogrammig.
Ami a jogi lépéseket illeti, abban a pillanatban, ahogy megkapom az írásba foglalt ítéletet, perújítást tervezek kezdeményezni
– mondta Zamecsnik Péter. De ennek nincs halasztó hatálya, a büntetést ettől függetlenül Gyárfásnak meg kell kezdenie. Befolyásolná a börtönben való elhelyezését az is, ha esetleg súlyos betegségben szenvedne.
1998. február 11-én, nem sokkal este fél hat után Fenyő autójával egy piros lámpánál várakozott a budapesti Margit körút és Margit utca sarkán. Éppen telefonon beszélt, amikor egy fegyveres férfi a mögötte haladó autóból kiugrott, és a kezében lévő géppisztolyból, az anyósülés felőli ablakon keresztül, mintegy 20-25 lövést adott le közvetlen közelről a vállalkozóra, aki a helyszínen életét vesztette. Az elkövető ezután futva távozott a helyszínről. A bérgyilkos Jozef Rohac volt, és mint most bebizonyosodott, Portik Tamás utasítására, Gyárfás Tamás kérésére történt a gyilkosság.