Régen rengeteg embert vonzott a templomokba az év egyik legfontosabb ünnepe, majd a történelem viharai miatt hosszabb időre inkább néphagyománnyá vált. A húsvét azóta újra virágkorát éli, hazánkban pedig különösen! Mutatjuk az elmúlt évtizedeket képekben, hogyan telt az ünnep!
Ahogy telnek az évek, mindenki valamennyit változik. Az emberek, a szokásaik és az, hogyan szeretik megünnepelni a húsvétot. Ahány ház, annyi szokás van már a húsvétoláskor is: ki a sonkát tálalja, ki pedig az új TikTok-trendeket lovagolja meg, hogy feldobja a családi összejövetelt. Ha épp nem a dubaji csokitojás, akkor a Lusta asszony süteménye a menő. Régen viszont más szelek fújtak. Mutatjuk, hogy telt a húsvét régen!
A húsvéti időszak a kereszténység egyik legfontosabb ünnepe a magyarok életében is. Nemcsak vallási hagyományok miatt, hanem azért is, mert a családot összehozza. A gyerekek odáig vannak érte, hiszen a locsolkodás után édességhegyek, frissen főtt sonka várja őket, mosoly és jókedv gyűlik az asztal köré.
Az ünnep folyamatosan változott az évek alatt, a korhoz igazodva hozza el a békét a családok szívébe. Mekkorát változott vajon az elmúlt években? Hogy telt a húsvét régen? Spoiler: mi, magyarok megadtuk a módját, az biztos!
Régi hagyomány a sonka- és a tojásfőzés, az előző korokban a fonott kosárban dísztojások – mint az új élet, termékenység szimbólumai – jelentek meg, vasárnap az asztalra pedig kalács és bor került ki. Húsvét hétfőn asszonyok és lányok díszes ruhát húztak, hiszen ez a nap a locsolkodás ideje. Mesés ruhakölteményekben várták a locsolkodó legényeket.
Tudtad? Falun és nagyobb településeken is más-más volt a szokás, ha locsolkodásról volt szó. Falun a férfiak az összes házhoz elmennek a hölgyeket locsolni, míg a nagyobb településeken már csak a rokonokat, az ismerősöket és a barátokat keresték fel. A szokás szerint vízzel, később már kölnivel locsolták a hölgyeket. A felnőtteket itallal, a gyerekeket édességgel kínálták.
Összeszedtük a legjobb képeket, hogyan ünnepeltük a húsvétot régen!