Aki egyszer megszerzi a jogosítványt, könnyen elbizakodóvá válhat. Tipikusan 1-2 évvel a KRESZ teljesítése és a vezetői engedély megszerzése után szokott megugrani a balesetek száma, hiszen ekkorra már úgy érezhetjük, mindenre fel vagyunk készülve.
Sok esetben a baleseteket, kellemetlen helyzeteket okozhatják egyszerű figyelmetlenségek is. Sokszor azonban a problémák gyökere, hogy nem mindenki van tisztában a KRESZ szabályaival. Hiszen sokan úgy vélik, elég a forgalmi vizsgáig tudni a szabályokat, onnantól kezdve lehet a többiek óvatosságára, előzékenységére számítani.
A közlekedési lámpák tiszteletben tartása nem nehéz feladat. A parkolás, megfordulás olyan manőverek, amelyek inkább ügyességet, semmint szabályismeretet követelnek. Amiben azonban gyakran kacifántos helyzetbe kerülhetünk, az az elsőbbségadás - nem minden esetben van kinn ugyanis az 'elsőbbségadás kötelező' tábla.
Az elsőbbségadás olyan forgalmi helyzet, amellyel gyakran hadilábon állnak a sofőrök. A védett útvonalak, a jobbkéz szabály és a kereszteződések kihívás elé állíthatnak minket, főleg, ha gépjármű, motorkerékpár, biciklista, villamos és gyalogos is megjelenik a képletben. Mivel nem mindenki emlékszik – vagy nem mindenki tudja –, milyen sorrendben haladunk el egy elsőbbségadási helyzetben, legtöbbször az udvariasságra alapozunk.
A KRESZ-ben azonban az ’int és mehet’, vagy a 'ha villog, akkor elenged minket' szabály nem ismert, ez csupán egy megegyezéses alapon működő gesztus. Nem lehet minden forgalmi helyzetben a többi sofőrre számítani. Az együttműködéshez tudni kell a szabályokat, hiszen nem a vizsgára, hanem egy egész életre tanuljuk meg azokat.
A KRESZ vizsgákon gyakran kérdezik a kereszteződéseknél az autók elhaladási sorrendjét és az elsőbbségadás menetét. Szerencsére ezek a forgalomtechnikából gyakran könnyedén kikövetkeztethetőek.
Kvízünkben összeszedtünk néhány trükkös forgalmi helyzetet. Nemcsak a vizsgázókkal, de még a rutinos vezetőkkel is előfordul, hogy elhibázzák ezeket a kérdéseket. Nem árt, ha időről időre leporoljuk a tudásunkat, ezzel biztonságosabban és magabiztosabban közlekedhetünk az utakon.
Teszteld a tudásodat!