Kertészkedés

Jó, ha tudod: így mentheted meg a leandert

Létrehozva: 2025.04.03.

Ha tavaszról van szó az rengeteg embernek a kertészkedéssel megkezdésével jár, amelynek egyik szomorú első lépése az, hogy felmérjük, milyen károkat okozott a téli fagy. A leander is azon érzékeny növények csoportjába tartozik, amik nem túl jól viselik a mínusz fokokat, szerencsére ha még időben elkezdünk gondoskodni róluk, akkor megmenthetőek a fagyos végzetük elől.

A leander számára az 5-10 fokok még nem veszélyesek, azonban ha beköszöntenek a mínuszok, akkor gyorsan eléri őket is a fagyhalál. Természetesen a növény elég hamar jelzi nekünk azt, ha fázik, ugyanis elkezdenek bebarnulni, majd lepotyogni levelei. Azonban ekkor még nem kell elkezdeni ásni szeretett növényük sírját, ugyanis még nincs minden remény veszve.

A fagy által okozott sérülés nem jelenti a leander halálát egyből.
A fagy által okozott sérülés nem jelenti a leander halálát egyből. (Képünk illusztráció) / Fotó: UNSPLASH

Alapos vizsgálat a halottnak nyilvánítás előtt

A puha szárak és barnuló levelek egyértelműen a fagykárosodás jelei, ilyenkor minden esetben érdemes megvizsgálni szárak belsejét is, ha hajlékonyak és nem törnek el, akkor a növény még életben van.

Hátrébb a metszőollókkal!

Nem szabad rögtön levágni a fagyott és sérült részeket, ugyanis előfordulhat, hogy még egészséges hajtásokat is eltávolítunk velük. A növényt érdemes olyan helyre rakni, ahol elegendő napfény van, és legalább 5-10 fok, így a növény a maga idejében éledhet újra.

Fokozatos ismerkedés az új környezettel

Senki sem örülne annak, ha téli álmából hirtelen kidobnák a tűző napra, ezért érdemes fokozatosan hozzászoktatni az új környezethez a növényt. Először félárnyékos helyre kel rakni, majd ha már stabilan 15 fokok vannak napközben mehetnek a végleges helyükre.

Felfrissülés vagy egy teljesen új közeg

A sérült növényt érdemes új cserépbe költöztetni, de ha ez nem lehetséges a talaj felső rétegének cseréje is épp úgy megteszi.

Először csak kevés vizet adunk a betegnek

A beteg növény nem tudja úgy felszívni a vizet, mint azt kellene neki, ezért először érdemes keveset adni neki, így elkerülhető a túllocsolás.

Egy kis fűszerezés az ültetőközegnek

Egy speciális tápoldat csodákra képes, ha a virágzásról van szó, így érdemes heti egyszer adni a növények, ügyelve arra, hogy a levelekre ne öntsük, hiszen az további sérüléseket okozhat.

Mégis szóba jöhet a metszőolló ha szükséges

A bőséges virágzás érdekében érdemes eltávolítani a fattyúhajtásokat, így a növény energiáját a virágokra fordíthatja.

Folytonos ellenőrzés

A levelek nem csak a fagykár miatt potyoghatnak, hanem különböző kártevők, köztük a pajzstetvek és a takácsatkák miatt is. Érdemes közelről megvizsgálni a leveleket, és lekezelni őket parafinolajos vagy neemfaolajos oldattal - írta a Ripost.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek