A Belügyminisztérium úgy döntött, hogy egy újabb egészségügyi dokumentumot digitalizálnak. Ezúttal a papír alapú TB-kiskönyv helyére lép egy új, elektronikus rendszer, aminek rengeteg előnye lesz!
Megszűnik a régi, papír alapú, sokak által csak rózsaszín kiskönyvnek vagy TB-kiskönyvnek hívott irat. A helyét egy elektronikus rendszer váltja fel. Mutatjuk, mire való ez az egészségügyi adatokat tartalmazó irat és azt is, mi lesz helyette!
Az új fejlesztésnek köszönhetően elektronikus rendszer váltja fel a papíralapú TB-kiskönyvet, vagyis a régi, papír alapú irat megszűnik. Erre többek között azért van szükség a Belügyminisztérium közleménye szerint, mert a nyomtatott formátum idejétmúlttá vált, másrészt pedig, mert ami belekerülne, már egyébként is rendelkezésre áll elektronikus formában is. Az úgynevezett társadalombiztosítás kiskönyv megszüntetése mellett szól az is, hogy a tartalma nem mindig volt teljeskörű. Egyes jogviszonyok (mint az egyéni vállalkozói, vagy a társas vállalkozói) nem szerepelnek benne. Voltak esetek, amikor az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai sem kerültek bele.
A papír alapú modellt váltó elektronikus lekérdező rendszer használata
Ez a változás emellett nemcsak csökkenti a papírmunkát, hanem a digitális megoldásoknak köszönhetően az e-TB kiskönyv gyorsabb, egyszerűbb és átláthatóbb ügyintézést tesz lehetővé minden érintett számára.
Mire is jó a TB-kiskönyv?
A TB-kiskönyv rögzíti a munkavállalók társadalombiztosítási jogviszonyának kezdő és záró időpontjait, illetve más, munkavégzéssel kapcsolatos adatokat. Erre az iratra például munkahelyváltáskor vagy táppénz, csecsemőgondozási díj megállapításakor van szükség. A TB-kiskönyv emellett tartalmazza a munkaviszonyokat, így a szolgálati idő megállapításakor (a nyugdíjhoz kell) is hasznos.