A tudósok egy újabb bolygót vizsgálnak miután életjeleket fedeztek fel az atmoszférájában.
Újabb életjelekre bukkantak a tudósok az űrben – jelentette a BBC. A cambridge-i kutatócsapat a K2-18b nevű bolygót és annak atmoszféráját vizsgálta, amikor olyan molekulákra bukkantak, amelyek a Földön is megtalálhatóak. Ez a második olyan ígéretes bolygó, ahol a NASA James Webb űrteleszkópján keresztül kémiai jeleket észleltek, amelyek élet jelenlétére utalhatnak. A csillagászok további adatokat szeretnének gyűjteni, hogy biztosak lehessenek a felfedezés hitelességében.
A kutató csapatot Prof. Nikku Madhusudhan vezeti, aki reméli, hamarosan kézzelfogható bizonyítékok állnak majd rendelkezésükre.
Ez a legerősebb nyom, amit eddig az élet lehetséges jelenlétére találtunk odakint. Ezeket a jeleket várhatóan két éven belül tudjuk megerősíteni
A K2-18b bolygó két és félszer nagyobb, mint a Föld, és mintegy 700 trillió mérföldre található tőlünk. A NASA teleszkópja olyan erőteljes, hogy még ekkora távolságból is képes elemezni egy bolygó légkörének kémiai összetételét.
Prof. Madhusudhan hozzátette: a légkör gázösszetétele sokkal magasabb, mint a Földön, és ha számításaik helyesek, nagy eséllyel élet is kialakulhatott a bolygón. Amennyiben sikerül bebizonyítani, hogy a K2-18b-n valóban létezik élet, az hivatalosan is azt jelentené: van élet a Földön kívül.
A tudósok jelenleg azon dolgoznak, hogy kiderítsék, a felfedezett gázok képesek-e élet nélkül is létrejönni, illetve mi lehet ezek eredete. A Földön a felfedezett gázok jellemzően nagy víztömegekből származnak, ezért az eredetük feltárása kulcsfontosságú lehet az élet jelenlétének igazolásában.