A Kosmos 482 szovjet űrszonda 1972. március 31-én indult el a Vénusz felé. Sosem érte el célját az űrszonda, azóta kering a Föld körül, de most visszatér.
A Kozmosz 482 nevű szovjet űrszonda 1972-ben indult útjára. Azért lőtték fel, hogy leszálló egységet juttasson el a Vénusz felszínére. Egy műszaki hiba miatt azonban nagyon gyorsan tönkrement, leálltak a hajtőművei. Az űrszonda ahelyett, hogy elindult volna a Vénusz felé, több darabra esett szét és a részei Föld körül kezdtek keringeni. Egészen mostanáig – írta meg az Earthsky.
Miért okozhat ez az űrszonda nagy katasztrófát?
Bár a Kozmosz 482 több darabra esett a leszállóegysége egyben maradt. Ennek a kapszulának az átmérője 1 méter, viszont a súlya 495 kilót. Ha ez nem lenne elég, olyan anyaggal vonták be, hogy kibírja a Vénusz légkörébe való belépést, vagyis ne égjen el. Így nagy valószínűséggel a Földre való visszazuhanást is egy darabban fogja kibírni. Az egyik legnevesebb műholdszakértő szerint az űrszonda 242 kilométeres óránkénti sebességgel fog becsapódni. Egy ilyen becsapódás óriási károkat okozhat a Föld felszínén.
Mikor tér vissza a Földre ez az űrszonda?
Az űrszonda már 52 éve kering a Föld körül. A tudósok régóta várják a visszatérést, próbálták megbecsülni a becsapódás pontos időpontját. Most úgy tűnik, kiderült, mikor tér vissza a féltonnás űrszonda a Földre. Idén május 8. és 11. között.
Érhet-e lakott területet az űrszonda becsapódása?
A tudósok szerint kicsi az esély, hogy az űrszonda lakott területen landoljon. Azonban ennek lehetőségét nem tudják teljesen kizárni. Hiszen az űrszonda Földre való visszatérést nagyon sok légköri körülmény befolyásolja. A Nap aktivitása is változtathat azon, miként csapódik be a féltonnás eszköz. A május eleji időpont biztosnak látszik, de a folyamatosan figyelni fogják az űrszonda mozgását. Amint megvannak a pontos adatok, értesíteni fogják a megfelelő szerveket, hogy minden szükséges lépést megtegyenek.