Egyre több koronavírus elleni oltóanyag kerülhet fel a hazai palettára, így folyamatosan nő az esélye annak, hogy a lakosság elérje a nyájimmunitást. A magyar kormány továbbra is mindent megtesz annak érdekében, hogy a szállítási láncokban lévő fennakadások ne érinthessék a hazai oltási terv biztonságát.
Forrás: MTI
A kínai Sinopharm vakcinát magyar szakemberek is tanulmányozták Pekingben, hogy megállapítsák, mennyire biztonságos a készítmény. A kutatók szerint a kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcina gyártási folyamata biztonságos, azonban hatásossága további vizsgálatokat igényel.
Lukács Ferenc, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) hatósági ellenőrzési főosztályának vezetője az M1 aktuális csatornán Pekingből azt közölte, hogy a vakcinát biztonságos körülmények között, korszerű gyárban állítják elő. Elmondása szerint a vakcina hatásossága még további vizsgálatokat igényel. Mivel a kormány lassúnak ítéli meg az Európai Unió által koordinált vakcinaszállítmányok ütemét, keleti – kínai és orosz – vakcinák beszerzését is megcélozza, hogy mielőbb megkezdődhessen a lakosság tömeges oltása és a korlátozások feloldása.
Három kínai vakcina gyártása is folyamatban van, ezek közül Magyarország kormánya a legnagyobb biztonságot jelentő Sinopharm vakcina tanulmányozásába vágott bele. Ez a vakcina akár 84 százalékos védettséget is nyújthat, ellenben a Sinovac kínai vakcinával, melyről több forrásból érkezett 50 százalék körüli, igencsak bizonytalan eredmény. A harmadik típusú vakcina, a Cansino jelenleg a klinikai tesztek harmadik fázisában tart.
Dr. Rusvai Miklós szerint, bár a kínai vakcina hatékonyságát tekintve elmarad a Pfizer-BioNTech és a Moderna vakcináitól, a szállítási láncok fennakadásai miatt más típusú vakcina bevetése a legjobb megoldás.
– A gyártó cég, vagyis a Sinopharm 79 százalékban találta hatékonynak a vakcinát, azonban az Egyesült Arab Emirátusokban ugyanezt az oltóanyagot 84 százalékban találták hatékonynak – mondta el a Borsnak dr. Rusvai Miklós virológus professzor.
– Ez azt jelenti, hogy a beoltottak nagyjából 20 százalékánál nem jön létre védettség, ami a Pfizer-BioNTech vagy a Moderna vakcináinál nagyjából 5 százalék. A Sinopharm vakcinát eddig több mint 1 millió emberen próbálták ki, és külön vizsgálták a 60 és 80 év közöttiek immunizálását is. Bejelentették, hogy február 13-án nyilvánosságra hozzák az eredményeket, így a tudományos közvélemény akkor tud majd többet az oltóanyagról. Az biztos, hogy a vakcinát tanulmányozó országok – köztük hazánk is – már ismerik a teljes dokumentációt, hiszen a szakemberek alapos vizsgálata után adható csak ki nemzeti sürgősségi engedély, ha a hatóságok úgy döntenek. Egyelőre azonban még tanulmányozzák azt – tette hozzá a virológus.
Dr. Rusvai Miklós szerint a kormány nagyon jó döntést hozott, amikor úgy határozott, hogy a korlátozott mennyiségű vakcinák mellett egyéb lehetőségeket is feltérképez.
– A nyájimmunitást oltással lehet elérni, s míg nincs megfelelő mennyiségű vakcina, minden lehetőséget figyelembe kell venni. A jelenlegi helyzetben nincs ennél jobb lehetőség. A két meglévő kínai vakcina közül egyértelműen a Sinopharm a jobb. Ez a vakcina egy hagyományos és megbízható elven alapul. Ezzel a technológiával Magyarországon is gyártanak többek között influenza elleni védőoltást, de a kötelező gyermekbénulás elleni vakcina is így készül – zárta a szakember.
A gyógyultak vérplazmája továbbra is életeket menthet, sőt a plazmaterápiában még az sem okoz gondot, hogy a donor a betegség mely változatán esett át.
– A plazmából nem derül ki, hogy ki melyik variánsán esett át a koronavírusnak, mert azt csak a vírusból lehet kimutatni, s a gyógyultak vérében szerencsére az már nincs – mutatott rá dr. Lacza Zsombor, az OrthoSera Kft. ügyvezetője, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese a Bors kérdésére. – Mivel az antitest ugyanaz marad, mindegy, hogy valaki mutánssal vagy az alapvírussal fertőződött meg, a betegeken ugyanúgy segít a plazma, ez is az egyik előnye – fűzte tovább, és kiemelte: jelenleg éppen elegendő donoruk van, azonban továbbra is várják a gyógyultak jelentkezését a donornakjelentkezem.hu oldalon.
– Három hét múlva tudjuk vizsgálni az első olyan csoportot, akik már oltás révén jutottak immunitáshoz. Abban bízunk, hogy jóval magasabb lesz a vérükben az ellenanyagszint. Továbbra is dolgozunk a stabil készítményen, és talán még idén a végére jutunk.