Aktuális

Kiderült, milyen hatása van a Covidnak a dohányosokra

Bors

Létrehozva: 2021.10.02.

<font>Azok a koronavírusos betegek, akikben erős a dohányzásra való genetikai hajlam tízszer valószínűbb elhalálozási arányt mutatnak – állapította meg egy nemrég közzétett kutatás, amelynek szerzői azt is kiderítették, hogy a dohányzás jelentősen növeli a vírussal való megfertőződés, valamint az azt követő kórházba kerülés esélyét.</font>

Forrás: Shutterstock

A koronavírus miatt oly drámai csökkenésnek indult a várható élettartam, amelyre a II. világháború óta nem volt példa: a járványhelyzet rövid idő alatt számos országban semmissé tette az elmúlt évek előrelépéseit – nem csoda hát, hogy akik csak tehetik, kutatnak a témában, ahogyan arról legutóbb a British Medical Journal is beszámolt.

Elsősorban amiatt, hogy

az eddig elvégzett vizsgálatok nagy része a megfigyelésen alapult,

a dohányzás, illetve a COVID-19 kimenetele közötti kapcsolatot különösen nehéz megállapítani. A korábbi tanulmányok nemcsak zavaros és ellentmondásos eredményeket produkáltak, de olyan biológiai mechanizmust sem voltak képesek azonosítani, amely magyarázattal szolgálhatna a kettő közötti összefüggésre. 

Gyorsabban kapják el a vírust

A legfrissebb tanulmány készítői a fentebbi probléma kiküszöbölését illetően

genetikai szűréssel kombinálták a megfigyelési elemzéseket

– kapcsolatot teremtve a cigarettahasználathoz hozzájáruló gének, valamint a koronavírus között. Mint az az Egyesült Királyságban közel félmillió állampolgár adatait vizsgálva napvilágot látott: a jelenleg is dohányzók 80 százalékkal nagyobb valószínűséggel fertőződnek meg, majd szorulnak kórházi ellátásra, mint a fertőzésen átesett nemdohányzók.

Hamarabb bele is halnak a fertőzésbe

A dohányzási szokásokhoz természetesen szorosan kötődött a halálozási arány: a nemdohányzókkal szembe állítva a naponta legalább egy, ugyanakkor legfeljebb kilenc szál cigarettát elszívókkal 2,14-szer nagyobb valószínűséggel végzett a vírus, míg azok, akik napi fél, illetve egy doboz között fogyasztanak, 5,91-szer nagyobb valószínűséggel hunytak el meg –

a naponta több mint 20 szálat elpöfékelők elhalálozási esélye több mint hatszorosára nőtt. 

A gének is felelősek lehetnek 

A megfigyelési statisztikák kellő mértékű súlyozásának érdekében a kutatók ezt követően az Egyesült Királyság biobanki tanulmányából gyűjtöttek genetikai adatokat: így igyekeztek megállapítani azt,

hogyan befolyásolják a COVID-19 súlyosságát a dohányzással összefüggő gének.

Miután több mint 280 ezer személy genomját sikerült tanulmányozniuk, rájöttek, hogy 45 százalékkal nagyobb valószínűséggel kapják el a vírust, illetve 60 százalékkal nagyobb valószínűséggel szorulnak kórházi ápolásra azok, akik genetikailag hajlamosak a dohányzásra – szemben azokkal, akiknél nem áll fenn a genetikai fogékonyság. 

A javaslat: mihamarabb leszokni!

A tanulmány egyik szerzője, Dr. Ashley Clift összegzésképp elmondta: az eredmények ismeretében könnyen lehet, hogy

a dohányzás márpedig összefüggést mutat a súlyos COVID-fertőzés kockázatával.

A kutató mindemellett arra is felhívta a figyelmet, hogy már emiatt is érdemes leszokni a dohányzásról – a további egészségügyi károkról nem is beszélve.

Megdőlt volna a korábbi elmélet?

Francia tudósok korábban mindennek pont az ellenkezőjét állították: ugyanis az Economistban is közzétett tanulmány szerint a nikotin valamilyen mértékű védelmet nyújthat a koronavírussal szemben. A cikk szerint a francia orvosokat is meglepte, hogy a párizsi Pitié-Salpêtriére kórházba szállított fertőzöttek csupán 5 százaléka volt dohányos, ami jóval alacsonyabb, mint a cigarettázók aránya a népességen belül.

Egyes kutatók úgy vélik, hogy a nikotin csökkenti a gyulladás mértékét és megnehezíti, hogy a vírus bejusson a sejtekbe.

Más vélemények szerint pedig a fertőzéskor kialakuló, túlzott immunreakciót csillapítja, amely számos esetben életveszélyes állapotot eredményezhet.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek