Aktuális

A koronavírus második hulláma - Jobban kell vigyázniuk a szemüvegeseknek

Kóré Károly

Létrehozva: 2020.10.21.

Részben nyújt csak védelmet a szem­üveg a szemdörzsölés általi koronavírus-fertőzés ellen, de egyben fokozott kockázati tényezőt jelent. A Bors által megkérdezett szakértő szerint a kórokozó leginkább nyálkahártyán keresztül jut be a szervezetbe.

A koronavírus második hulláma - Jobban kell vigyázniuk a szemüvegeseknek

Forrás: Shutterstock

Nagyobb biztonságban érezhetik magukat a világjárvány idején a szemüvegesek, állítja egy kínai tanulmány szerint. A magyar tudós szerint azonban a feltevés csak részben állja meg a helyét, és inkább megmosolyogtató, mintsem komolyan vehető tény.

- A szemüvegviselés valójában töredékszázalékokat számít – mondta a Borsnak Rusvai Miklós virológus.

- A megbetegedés fő forrása mindenképpen a cseppfertőzés, aztán pedig a szájnyálkahártyán történő bevitel. Ez vonatkozhat a fertőzött étel elfogyasztására, és a dohányzók esetében a cigaretta szájba vételére is – magyarázta a szakértő, és hozzátette:

a kötőhártya fertőzése igazából csak a harmadik rizikófaktor.

– Ha valaki megdörzsöli a szemét, miután a kezével megfogta a vírusos kilincset vagy villamoskapaszkodót, valóban ve­szélynek teszi ki magát, ami ellen a szemüveg nyújthat némi védelmet, hiszen valóban nehezebben éri el a szemeit! Ennek ellenére az a véleményem, hogy

a szemüveg inkább plusz kockázati tényezőt jelent, ugyanis a lencséje másodpercek alatt bepárásodik,

ha valaki szabályosan viseli a maszkot. Ezért hajlamosak a szemüvegesek a maszkot az orruk alá húzni, mert olyankor az orrnyílásból kiáramló meleg levegő nem csapódik ki a lencsén, de ezáltal az orron keresztül való légzésnél cseppfertőzéssel fertőződhetnek! – fejezte be Rusvai Miklós.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a levegő párájában megbúvó vírusok könnyen megkerülhetik a szemüveget, így elvben a helyesen viselt látássegítők már csak ezért sem nyújtanak teljes biztonságot.

Delhusa Gjon gyerekkora óta szemüveges. Mikor meghallotta, mi szerepel a kínai tudósok kutatási anyagában, határozottan kijelentette: nem tudja megerősíteni, hogy védve lenne a Covid ellen.

- Ha viszket a szemem, felhúzom a szemüveget, hogy vakarózhassak. Az persze igaz, hogy önkéntelenül talán ritkábban nyúlok oda, mint mások, de az állandó szemdörzsölés ellen talán inkább az véd meg, hogy bármerre járok, tele van a kezem. Vagy a hangszeremet, vagy a csomagomat cipelem – mondta az énekes.

Fodor Zsóka boldog, hogy csakis az olvasáshoz van szüksége segédeszközre.

– Általában otthon ve­szek ke­zembe könyvet vagy újságot, amikor már rég alaposan megmostam a kezemet. Figyelek a tisztaságra, ezért elviekben abból se lenne baj, ha a szememhez nyúlnék, de azért igyekszem azt elkerülni – me­sélte a színésznő.

A szemem a legnagyobb kincseim közé tartozik

István: A szemüveg bizony véd, és ezt mindig is tudtam. A szemem a legnagyobb kincseim közé tartozik, igyekszem rá minél jobban vigyázni. Amikor a lencse bepárásodik, megtörlöm egy szigorúan tiszta kendővel, ami előtt a kezemet fertőtlenítem.

Sándor: Eléggé párás a szemüvegem, ezért gyakran vagyok kénytelen feltolni. Az viszont igaz, hogy az önkéntelen szemvakarás engem nem fenyeget.
László: Most hallom először, hogy bizonyos szempontból csökken a fertőzés veszélye egy szemüvegnek köszönhetően. Örülök neki, de azért igyekszem inkább az állandó kézmosásra hagyatkozni.

György: Nem hiszem, hogy a szemüveg védelmet nyújt! Ha vakarózni akarok, vakarózom. Inkább a többi előírást igyekszem betartani, így óvom meg magamat a megbetegedéstől.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek