<p>Diós, mákos, gesztenyés. E szavak hallatán is azonnal tudja mindenki, miről van szó: a bejgliről! De mégis mi az a kis plusz, amivel elérhetjük, hogy a miénk legyen az idei befutó?</p>
Pezsgőbe áztatom
Ha valamilyen hozzávalót nem szeretünk, akkor meg kell találni a módját annak, hogy megszeressük. Marton Adrin a kandírozott gyümölcsök sem fognak ki az ünnepek alatt.
– A klasszikus diós bejglit szoktam elkészíteni egy picike csavarral. A kandírozott gyümölcsöket 24 órával a bejgli elkészítése előtt beáztatom pezsgőbe. Hogy miért csinálom így? Mert nem szeretem annyira a narancshéjat és a kandírozott gyümölcsöket, mert picit furcsa ízük van, de az állaguk nagyon jó. Ha pezsgőben ázik, akkor megváltozik az íze, sokkal elegánsabb lesz, és szerintem karácsonykor megengedhetők ezek a különleges ízek. Ha letelt az egy nap, lecsöpögtetem, és a diós töltelékbe keverem – árulta el a gasztroműsor-vezető, aki a tésztát hagyományosan készíti.
– Fontos, hogy a sütő nyitogatása nélkül készítsük el a süteményt. Ha mégis kiszakad a tészta, akkor a háziasszonyok még mondhatják azt is, hogy rusztikus módon készítették el a bejglit – adta a tippet a gasztroműsor-vezető.
Kihagyhatatlan a disznózsír
Szamos László cukrász az Ízes életben árulta el, hogy ő maga hogyan készíti el a karácsonyi finomságot.
– Nagyon fontos a liszt átszitálása, mivel ezzel lazítjuk és levegőt viszünk bele. A liszthez hozzáteszem a vajat, a disznózsírt, a porcukrot, az élesztőt és a tojást. Utóbbinál a sárgát tejjel kikeverem, és csak utána öntöm a liszthez. Ezután az egészet kézzel összekeverem és átgyúrom. Körülbelül 23 dekákra kiporciózom, és amíg pihen, addig elkészítem a tölteléket. A darált diós töltelékre a szokott hozzávalókon kívül jöhet még kandírozott narancshéj, a fahéj, és a méz. A töltelékbe mindig tegyünk egy kevés nagyobb szemes diót is, ez feldobja a süteményt – adta a tippeket a híres cukrász.
Reszelt citromhéj a töltelékbe
A karácsonyi nagy lakmározás alatt se feledkezzünk meg az alakunkról! – figyelmeztette lapunk olvasóit Schobert Norbi. Az ő szokásos karácsonyi receptje szinte semmiben nem tér el a szokásostól, csupán az alapanyagokat válogatja meg, így pedig egy 100 százalékig diétás bejglit tesz az asztalra.
– Sima liszt helyett Update, cukor helyett pedig Update Zero édesítőszer, ez az én titkom. A tésztába teszek még Update vaníliás édesítőszert, ettől finomabb lesz. Ha készen van a tészta, akkor mehet a hűtőbe egy órára pihenni. A tölteléknél csak a cukrot kell helyettesíteni, az édesítőszer tökéletes a dióhoz és a mákhoz is. Mindig teszek egy kicsi reszelt citrom- és narancshéjat bele, de a tésztába is mehet ezekből. Feltekerés után megszurkálom, megkenem tojássárgájával, és negyedóra pihenő után 180 fokos előmelegített sütőben 35 perc alatt kész – mondta Norbi.
A diót vagy a mákot forrázzuk le tejjel, ettől megdagad, így nem lesz száraz a töltelék. Ha nem szeretnénk tejet használni, akkor a kinyújtott tésztát kenjük meg lekvárral, majd erre jöhet a töltelék.
Sokan nem állnak neki otthon sütni, inkább megveszik a boltban a kész desszertet, így már nincs rá gond. Viszont nem mindegy, hogy melyiket vesszük le a polcról. Több néven futnak a sütemények, például diós tekercs fantázianévvel. Jó, ha tudjuk, hogy ezekben a termékekben kevesebb a töltelék fő alapanyaga, mint a bejgli nevű süteményeknél. Utóbbinak legalább 50 százalékban kell diót vagy mákot tartalmaznia. Különbség még, hogy a bejgliben valóban a fő alapanyagokat használják, nem pedig a diópótló dejót vagy a mákkrémet. A bolti bejglit körülbelül 2000 forintos kilónkénti áron kapjuk meg, míg a tekercs megáll 1500 forint körül.