Aktuális

A mai napig kísérti a tragédia: két gyermek és egy felnőtt halála szárad a rendező lelkén - 18+

Bors

Létrehozva: 2019.09.07.

Bizarr művészet - ezt a címet viseli sorozatunk, melyben világhírű alkotók (legyenek azok írók, festők vagy épp színészek, zenészek, rendezők) megdöbbentő, megbotránkoztató, sokszor sötét titkairól rántjuk le a leplet. Most a filmtörténelem legsötétebb pillanatát idézzük fel.

A filmtörténelem máig legtragikusabb eseménye kapcsán a mai napig nem tisztázott, pontosan ki is okozta három ember - közülük két kisgyermek - halálát, az azonban biztos: sokan hibáztak. Azzal azonban szinte mindenki egyet ért, hogy a legtöbb hibát a rendező követte el, aki filme kedvéért gátlástalanul szegett meg szabályokat, hagyott figyelmen kívül biztonsági előírásokat és engedett el a füle mellett figyelmeztetéseket. Szinte biztos: ha picikét is jobban odafigyel, 1982. július 23. nem a mozikultúra velgszomorúbb napjaként vonul me a történelembe.

Mindez az Alkonyzóna (Twilight Zone: The Movie) című horrorantológia-film forgatása közben történt. A Time Out című, John Landis rendezte szegmens a vietnami háborúban játszódott. Az egyik jelenetben a főszereplő Vic Morrownak két kisgyereket kellett volna kimentenie az őket helikopterről támadó amerikai katonák elől, az egyik pirotechnikai eszköz miatt azonban a pilóta elveszítette az irányítását a gép felett, és lezuhant. Morrow, valamint a két kisgyermek azonnal életüket vesztették, a helikopteren lévő hat utas pedig súlyos sérüléseket szenvedett.

A gyerekek ott se lehettek volna

Landis hibát hibára halmozott. A szabályok eleve szigorúan tiltották, hogy gyerekekkel forgassanak az éjszaka közepén, így a rendező a hétéves Myca Dinh Let és a hatéves Renee Shin-Yi Chent titokban szerződtette és vitte a helyszínre. Az aznapi forgatást megelőző biztonsági ellenőrzés során elrejtette őket, és a szülőket is külön figyelmeztette: ne hogy kikotyogják, hogy gyerekek is vannak itt. A gyerekek szülei elől azonban azt titkolta el: a jelenetben egy helikopter is szerepel majd, illetve robbantások is lesznek. Nekik azt mondta: a felvétel egyáltalán nem lesz veszélyes, csak egy kicsit hangos.

Később, a tragikus eset tárgyalásakor elhangzott: a kaszkadőrök figyelmeztették a rendezőt arra, hogy a jelenet során gondok lehetnek, és a helikopter lezuhanhat - ő azonban ezzel sem törődött. A pilóta is úgy vallott: ő jóval távolabb repült volna, a rendező azonban a felvétel közben folyamatosan utasította: menj lejjebb, menj lejjebb!

"Őrült vagyok, hogy megcsinálom ezt a jelenetet"

A tragédiával végződő jelenet a szegmens befejező képsora lett volna. Közvetlenül a forgatás előtt - jóbarátja és színésztársa szerint - Vic Morrow azt mondta: "Őrült vagyok, hogy megcsinálom ezt a jelenetet. Dublőrt kellett volna kérnem." Ezek voltak az utolsó mondatok, amiket kiejtett...

A jelenet közben az egyik pirotechnikai eszközt valószínűleg rossz pillanatban robbantották fel, ami miatt a helikopter farokrotorja megsérült, és a gép irányíthatatlanná vált. Morrownak a szerepe szerint mindkét kisgyermeket a karjában tartva kellett volna menekülnie, a hatéves Chent azonban ebben a pillanatban elejtette. A színészt és a kezében tartott hétéves Let a helikopter rotorja fejezte le, Chent pedig a rázuhanó gép nyomta agyon. Mindhárman abban a pillanatban szörnyethaltak.

A tragédia után négy embert - a rendező John Landist, a pilótát, valamint további stábtagokat - emberölés miatt bíróság elé állítottak 1986-ban, ám a kilenc hónapos tárgyalás végén felmentették őket. Mindeközben civil kártérítési perek is zajlottak, melyek végén az áldozatok családjai dollármilliókat kaptak - a filmszövetség pedig a tragédia nyomán jóval szigorúbb biztonsági szabályozásokat vezetett be.

Steven Spielberg - aki a film producere volt - megszakította a barátságát Landissal. Úgy nyilatkozott az esetről: "Egy film sem éri meg azt, hogy meghaljanak érte. Itt az ideje, hogy az emberek szembe szálljanak azokkal a rendezőkkel és producerekkel, akik túl sokat kérnek."

Maga John Landis 1996-ban arról beszélt: nincs nap, amikor ne gondolna a tragédiára.

Az Alkonyzóna-antológiafilm Landis-rendezte része végül belekerült a moziba, ám a két kisgyermek minden egyes jelenetét törölték belőle.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek