Aktuális

A tudomány pár hónap alatt ki tudja ütni a koronavírus brutális mutációit

H. N. Zs.

Létrehozva: 2021.01.12.

Egyre több koronavírus-mutációra figyel fel a világ. A jó hír az, hogy az új módszerekkel egy vadiúj mutáns ellen is rövid időn belül elkészíthető a védelmező oltóanyag.

A tudomány pár hónap alatt ki tudja ütni a koronavírus brutális mutációit

Forrás: Shutterstock

A koronavírus genetikai információja nagyjából 30 ezer elemből áll. Ha ezek közül egy is megváltozik, vírusmutációról beszélünk. Jó darabig csak veszélytelen mutációkról lehetett hallani, azonban egyre több mutat komolyabb változást.

Már 12 ezer mutáns létezik

– A vírusnak minden tulajdonságát a genetikai információja határozza meg, ugyanúgy, ahogyan az embereknél – kezdte a Borsnak dr. Rusvai Miklós virológus professzor.

Az esetek túlnyomó többségében a vírus fontos tulajdonságai nem változnak. Az elmúlt egy évben viszonylag stabilnak bizonyult a koronavírus külalakja, az, hogy embert betegít meg, a szaporodási tulajdonságai, hogy tüdőgyulladást okoz vagy, hogy milyen ellenanyag termelődik ellene a szervezetben – sorolta a virológus, majd hozzátette, eddig a világon közel 12 ezer mutációt mutattak ki. A szakember szerint a kórokozó fontos tulajdonságait nem befolyásoló változások csak azt teszik lehetővé, hogy nyomon követhetővé válik a vírus.

Véd a vakcina az angol ellen

A helyzet akkor válik veszélyessé, ha a vírus fontos tulajdonsága változik meg. Sajnos ilyen esetekről is beszámoltak már.

Az első komolyabb változáson átesett mutáns az angol volt, ahol a vírus szaporodóképessége fokozódott, ezért ennek a kórokozónak a fertőzőképessége nagyjából 70 százalékkal nőtt meg az eredeti koronavíruséhoz képest. A jó hír az, hogy ez ellen is biztosan véd az oltás, hiszen a tüskefehérje, ami ellen az ellenanyagok képződnek, nem változott

– mutatott rá a professzor.

Kérdéseket vet fel az afrikai és a brazil

Az afrikai és a brazil mutánsnál kicsit más a helyzet.

A dél-afrikai mutáns esetében már felmerül annak a gyanúja, hogy a vírus tüskefehérjéje változott, így az is előfordulhat, hogy az eddig kidolgozott vakcinák nem tudnak majd megfelelő védelmet nyújtani ez ellen a variáns ellen. A brazil változat – amit Japánban mutattak ki – esetében még erőteljesebb a változás, ami alapján azt feltételezik, hogy nem véd majd ellene a vakcina – világított rá dr. Rusvai, aki kihangsúlyozta, hogy a feltételezés még nem bizonyított és a vakcina részleges védettséget mindenképpen ad.

– Ezeket a feltételezéseket akkor lehetne bizonyítani, ha a már a korábbi variáns ellen kifejlesztett vakcinával beoltott embereket fertőznének meg az új mutánsokkal, ami etikátlan, így törvénytelen is. Mivel ez nem következhet be, arra kell várni, hogy valaki, akit már beoltottak, megbetegedjen az új mutánstól. Mivel Brazíliában sok vakcinát teszteltek, most megfigyelik, hogy találnak-e ilyen esetet – mondta el a doktor.

Több mutáns ellen is védhet az új oltóanyag

Ha egy mutánsról sikerül megállapítani, hogy valóban nem véd ellene a jelenlegi vakcina, a szakemberek szerint rövid időn belül kifejleszthetik ellene az új oltóanyagot.

A nagy baj az lenne, ha a tüskefehérje teljesen megváltozna, mert az ellen biztosan nem védene egyik mostani vakcina sem

– fogalmazott a szakember, aki azt is elmagyarázta, miért pont a veszélyes mutáció irányába változik a kórokozó.

„A vírus egyetlen célja, hogy szaporodni tudjon. Ha egy társadalomban sok emberben ellenanyagok vannak egy adott vírus tüskefehérjéje ellen, a vírus ezt kezdi el megváltoztatni, hiszen ez a változás jelenti a menekülést a számára”

– zárta a szakember. Dr. Rusvai Miklós szerint az új vakcinafejlesztési projektnek köszönhetően akár egy-két hónapon belül is elkészülhet egy esetleges mutáns ellen az új vakcina, ráadásul akár társított vakcina is, ami egyszerre több variáns ellen is védelmet ad.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek