Maszk és hőmérőzés nélkül kezdődik holnap az iskola, köszönhetően a magasabb átoltottságnak. De a gyermekorvos figyelmeztet: az esetszámok nőni fognak a gyerekek körében is, mert nyakunkon a 4. hullám a delta variánnsal, ezért fontos oltatni a gyerekeket is!
Forrás: Shutterstock
A diákok és a pedagógusok átoltottságának köszönhetően ez a iskolakezdés jóval biztonságosabb, mint a tavalyi – emeli ki a koronavirus.gov.hu oldal.
De figyelmeztetnek: a szülők tünetes gyermeket ne vigyenek közösségbe! Az iskolai hiányzásokra a normál szabályok vonatkoznak, az igazgató döntheti el, hogy mikor tekinti igazoltnak a diák távolmaradását.
Dr. Bense Tamás praxisában most csak elvétve akadnak koronavírussal fertőzött gyerekek. De a családorvos szerint ez csupán vihar előtti csend.
– Sajnos a delta variáns megjelenése miatt be fog robbanni az újabb hullám. A gyerekeknél sokszor tünetmentesen, vagy egészen apró tünetekkel zajlik le a betegség. Akár csak egy 1-2 napos nátha, vagy egy lazább széklet, vagy egy kis tüsszögés, köhögés. Bármelyik lehet egy lezajló koronavírus kísérőtünete. Lehet, hogy a gyerek könnyen átvészeli, de a környezetét erősen fertőzi. Egy kis tüsszögéssel hazaérkező gyerek megfertőzheti koronavírussal a kistestvéreket, nagyszülőket, vagyis bárkit - főleg, aki oltatlan – figyelmeztet a gyermekorvos.
– Viszonylag kevés koronavírusos gyerek kerül lélegeztetőgépre. Náluk nem is a súlyos megbetegedés a legnagyobb veszély, bár az is előfordul. Hanem a poszt-Covid – mondja Bense doktor, akinek sok utótünetes gyerek páciense van.
Ez több héttel a betegség lezajlása után, rendkívül tartósan igen kellemetlen: idegrendszeri tünetek, fejfájás, figyelemzavar, szaglászavar, hajhullás, nagyon tartós köhögés, szívvel kapcsolatos probléma, mint például szívritmus zavarok, vagy a tüdőszövet elhalása. Gyakoriak a depressziós és szorongásos tünetek is, vagy emésztési zavarok, fogyás, bőrpanaszok, kiütések. Időnként jelentkező lázak, alvászavar, tüdőproblémák, lelki zavarok. Jellegzetes a szemvörösség is és a tartós torokfájás, valamint a vérnyomáskiugrás.
A másik rettegett betegség a sokszervi gyulladás.
– Ez hetekkel a gyógyulás után fordul elő, de nem egyenlő a poszt-Coviddal. Tartós tüneteket okoz. Az egyik vezető tünet az elhúzódó lázas állapot. Gyengeség, aluszékonyság, bágyadtság, de akár eszméletvesztés is lehet. Szintén jellemzik a vörös szemek, valamint az ajkak berepedezése, a kéz és lábduzzadás. Jellemző a nyirokcsomó-megnagyobbodás és sokan panaszkodnak hasfájásra, hasmenésre, hányásra – emeli ki Bense Tamás.
A sokszervi gyulladásban szenvedők lassan, esetleg maradványtünetekkel gyógyulnak. Ezek az utótünetek hónapokra vagy netán egy életre is károsodást okozhatnak a gyereknek. Ezért én minden szülőt arra buzdítok, hogy oltassa be a gyerekét. A mi családunkban például a kisunokám 23-án töltötte be a 12. évet és múlt péntekre már volt időpontja az oltásra – mondta a családorvos.
Hétfőn megkezdődött az iskolai oltási akció, amelyre előzetesen 48 ezer diákot regisztráltak a szüleik.
A gyerekeket Pfizerrel oltják augusztus 30-31-én, valamint szeptember 2-3-án az iskolaorvosok és háziorvosok bevonásával.
A tanuló saját iskolájában vagy egy közeli iskolában jelölték ki az oltás helyszínét. A szülők az oltás időpontjáról és helyszínéről külön értesítést kapnak. Az oltásra a 18 év alatti diáknak magával kell vinnie a kitöltött szülői hozzájáruló nyilatkozatot, a 18 évet betöltött diáknak a jelentkezési lapot.
Ezeket a szülők e-mailben megkapták.
Az első oltás után 3 héttel kerül sor a második oltásra ugyanott, ahol az első dózist beadták.
A 12 év feletti korosztály számára is folyamatosan nyitott az internetes regisztráció és időpontfoglalás lehetősége is, amelyen keresztül eddig 205 ezer diákot regisztráltak oltásra és 171 ezren (83%) már fel is vették azt.