Aktuális

Egy helyen minden, amit a Clark Ádám térről tudni érdemes

Bors

Létrehozva: 2021.06.11.

Forrás: Wikipedia

A Clark Ádám teret az 1860-as években még Népszínház térnek hívták, az 1870-es évek közepétől pedig Lánchíd térnek nevezték.

1912-től szerepel Clark Ádám tér néven

Nevét Adam Clark skót építészről kapta, aki a Lánchíd építésekor a művezető mérnök. Villamosjárat a tér alatt 1907 óta közlekedik.

A Clark Ádám tér sok impozáns épületnek adott otthont: Itt állt valaha a Budai Népszínház, a Budai Takarékpénztár és a Lánchíd Palota épülete.

A Clark Ádám téren található körforgalmat 1949-ben alakították ki.  

Innen, a Clark Ádám tértől számítjuk a távolságokat Magyarországon.

Az ország első “0 kilométerkövét” 1932-ben a Hungária Automobil Club állíttatta a Kereskedelmi Minisztérium melletti járdán. Ez a kilométerkő Szűz Máriát ábrázolta, Magyarország védelmezőjét.

A szent koronát tartó alkotás csodávaé határos módon nem sérült meg a 2. világháború alatt. Ennek ellenére 1953-ban lecserélték Molnár László egy munkást és egy autókereket ábrázoló “0” kilométerkő szobrára, amit 1974-ben helyeztek át a XVII. kerületbe, a rákoshegyi vasútállomáshoz. A ma itt látható nonfiguratív “0” kilométerkövet, Borsos Miklós alkotását 1975. április 4-én adták át.

1956-ban tankok taposták a Clark Ádám tér virágágyásának közepét, majd úgy ültették be virággal, hogy kiadja a kommunista jelképet, az ötágú vörös csillagot.

1989. szeptember 22-én megszüntették a virágokból formált ötágú vörös csillagot és kör alakúvá rendezték át a Clark Ádám téren a virágágyást. A fővárosi önkormányzat 2005-ben hároméves útfelújítási programot indított, így a Podmaniczky Program keretében 2007. július 17-én kezdődött a Clark Ádám téri körforgalom felújítása is.

2014. áprilisában megkezdődött a Várkert Bazár fejlesztésének második üteméhez kapcsolódóan a Lánchíd utca és környékének felújítása. A beruházással párhuzamosan a Clark Ádám tér is megújult.

2015. májusában a Clark Ádám téri körforgalom alatt új szerkezetű alagút épült. 

A Lánchíd és a Váralagút felújítási munkálatainak tervezésekor arról volt szó, hogy a Clark Ádám tér körforgalmának mérete csökken, a gyalogosterek bővülnek és új díszburkolatot kap. A Lánchíd hídfője felőli oldalra új gyalogos átkelőhely létesül, ezzel a teljes Clark Ádám tér mind a négy térnegyede átjárhatóvá válik.

A tér a Budai Várnegyed részeként 1987 óta része Budapest világörökségi helyszíneinek.

A Clark Ádám tér alatt van a híd feszítőkamrája

Mélyen a Clark Ádám tér alatt van a Lánchíd szíve, a lehorgonyzó kamra. Ide csapóajtón át lehet lejutni. A kőoroszlánoknál alábukó láncköteg itt végződik 40 méter vastag betonba ágyazva. A karbantartás idején egy meglehetősen szűk odúban kell végigkúszniuk a szakembereknek a láncok mentén. A vasszerkezet 1914-ben, a felújítást követően került ide, maga a kamra már a kezdetektől itt van.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek